Problem wewnętrznego transportu materiałów i ładunków w obrębie przedsiębiorstwa został skutecznie rozwiązany dzięki różnego rodzaju urządzeniom. Wyposażenie w postaci suwnic, wciągarek, przenośników taśmowych, kulowych, rolkowych i wielu innych nie tylko wspomaga pracę ale wręcz ją umożliwia.
Rodzaje i zastosowanie przenośników rolkowych
Najpopularniejszym środkiem transportu w przestrzeniach montażu i produkcji jest transporter rolkowy. Służy on do przesyłu ładunków posiadających przynajmniej jeden bok płaski.To bardzo proste urządzenie działające na zasadzie siły grawitacji (ładunek jest wprawiany w ruch ręcznie) lub wprawiane w ruch za pomocą silników elektrycznych. Można je dowolnie konfigurować i rozbudowywać tworząc linie przesyłowe o skomplikowanych kształtach kątowych. W zależności od wagi przesyłanych ładunków różnią się średnicami rolek oraz typem ołożyskowania rolek. Produkowane są również w różnych szerokościach rolek, które dla zwiększenia przyczepności pokrywane są wytrzymałymi tworzywami. Najszersze przenośniki rolkowe służą do transportu ładunków umieszczonych na paletach. Transportery rolkowe cechuje bardzo szeroki zakres zastosowań i dopasowana do potrzeb nośność dzięki czemu są świetnym środkiem transportu na wielu liniach magazynowych, dystrybucyjnych oraz produkcyjnych. Znajdują również zastosowanie jako miejsce gromadzenia ładunków, krótkotrwałego przechowywania. Są również bardzo przydatne w procesach pakowania. Niemal wszyscy producenci oprócz typowych modeli wykonują transportery rolkowe pod indywidualne zamówienie dla konkretnych miejsc i przedsięwzięć.
Przenośniki rolkowe można wzbogacać o szereg akcesoriów zwiększających ich funkcjonalność i bezpieczeństwo pracy. Producenci dostarczają na indywidualne zamówienie np. czujniki optyczne z reflektorem, przyciski bezpieczeństwa stop, przetwornice, rozruszniki silnika oraz wiele innych. Oferta producentów jest dostępna na stronach internetowych producentów.