Wykorzystywanie odpowiednio odprowadzanej oraz magazynowanej deszczówki może znacznie wpłynąć na rachunki za wodę pobieraną z miejskiej kanalizacji. Jest to szczególnie możliwe biorąc pod uwagę ilość okresów z silnymi opadami deszczu w naszym kraju. Warto zatem zastanowić się nad montażem zbiornika na deszczówkę.
Jakie zadanie spełniają zbiorniki na deszczówkę?
Większość zbiorników na deszczówkę montowanych jest nad ziemią. Osoby, które już na etapie planowania budowy wezmą pod uwagę montaż tego zbiornika, mogą umiejscowić go pod ziemią, co jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Najważniejszym parametrem zbiornika, co ciekawe, nie jest jego pojemność, a materiał, z którego został wykonany. Najlepiej swoją role w tym przypadku spełnia polietylen, najgorszą – metal. I choć wydawać by się mogło, że metal będzie doskonałym materiałem, ze względu na swoją wysoką odporność na uszkodzenia, to w rzeczywistości zawarte w deszczówce kwasy mogą powodować korozję oraz zażelazienie wody. Zbiorniki podziemne zwykle występują w znacznie większych pojemnościach niż naziemne. Jednak jak wiadomo sama ilość wody, jaką zbiornik będzie przechowywał zależy od wielkości powierzchni z której zbiera deszczówkę. Warto wziąć pod uwagę także, że zbyt mały zbiornik spowoduje, że woda będzie się przelewać, z kolei zbyt duży przyczyni się do zastania wody. Jeśli chodzi o dobry zbiornik na deszczówkę – Kraków jest miastem, w którym odnajdziemy ogromny wybór zarówno co do samej pojemności jak i materiału z którego jest wykonany.
Pamiętajmy jednak, ze sam zbiornik to nie jedyny element, aby skutecznie odprowadzać deszczówkę. Ważne jest także wykonanie instalacji deszczowej, na którą składają się przewody doprowadzające wodę z powierzchni zbiorczych. W wielu przypadkach zaleca się także zamontowanie przyłącza do kanalizacji deszczowej, który umożliwia odpływ nadmiaru wody gdy mamy do czynienia z obfitymi opadami deszczu.