Wkładki do gramofonów

Od dziesiątek już lat trwają spory  o to, co ma największy wpływ na jakość dźwięku, która wydobywa się ze źródeł jego odtwarzania. W ostatnim czasie widzimy pewien radykalny zwrot, ku analogowym technikom odtwarzania dźwięku, mowa oczywiście o gramofonach. Gramofon towarzyszy ludzkości od dziesięcioleci i nic nie zapowiada aby w najbliższym czasie miał zniknąć.

Co czyni gramofon gramofonem?

wkładka gramofonowaTrzeba sobie w tym miejscu zadać pytanie gdzie leży charakterystyka tego sprzętu, co przemawia za tym aby to właśnie z tego, wskroś archaicznego źródła korzystać. Wydaje mi się, że każdy przecięty użytkownik tego urządzenia zdaje sobie doskonale sprawę, że gramofon to przede wszystkim wkładka gramofonowa. To właśnie wym miejscu rodzi się dźwięk, który dociera do naszych uszu i powoduje, że rozpływamy się w dźwiękach naszej ukochanej muzyki. To ten mały, niepozorny element ma największy wpływ na brzmienie, które odbieramy – bez niego nie było by dźwięku i gramofonu. Wkładka nadaje charakterystyki, to nie tranzystory, układy scalone czy akustyka pomieszczenia ale właśnie opisywany tutaj element czyni istotę tego urządzenia. Można nawet stwierdzić, że nie miał nigdy gramofonu ten, kto nie rozważał wymiany wkładki w tym urządzeniu po to aby uczynić swoje wrażenia odsłuchowe jeszcze lepszymi, bardziej pełnymi i jeśli to możliwe dojrzałymi. Omawiany tu element to podstawa.

Zamykając t rozważania musimy zwrócić uwagę na to o jak ważnym aspekcie teraz rozmawiamy, o jakich podstawach słuchania i odtwarzania muzyki. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że nie dla wszystkich może to być oczywiste bo nie każdy urodził się winylowym maniakiem ale bądźmy szczerzy – bez dobrej wkładki nie ma brzmienia – ono ginie. Dlatego zwracajmy na to uwagę, poczytajmy trochę.