Od kilku lat osoby śledzące wydarzenia w naszym kraju z pewnością mają świadomość, że raz na jakiś czas Unia Europejska grozi nam, że wystosuje wobec nas wysokie kary pieniężne za zbyt dużą emisję dwutlenku węgla.
Piec żeliwny na węgiel wzbudza wiele zastrzeżeń ze strony ekologów
Polski system energetyczny oparty jest właśnie na węglu i to nim palimy zarówno w fabrykach, szkołach, szpitalach jak i w domach jednorodzinnych. To właśnie węglem zasilamy elektrownie dzięki którym mamy prąd. Nie jesteśmy krajem, który posiada elektrownie atomową, więc naturalnym jest to, że swoje działania opieramy na węglu. Węgiel jednak jest bardzo tanim surowcem. Jest również surowcem bez problemu dostępnym, gdyż w Polsce wydobywamy go w bardzo dużych ilościach. Co zatem mają zrobić wszyscy posiadacze pieców na węgiel? Piec grzewczy jest najpopularniejszą metodą ogrzewania w naszych domach. Najpopularniejszy zdecydowanie jest piec żeliwny, którego działanie bardzo sobie cenimy. Piec żeliwny na węgiel jest urządzeniem w który dalej chcemy inwestować z uwagi na niskie koszty związane z instalacją i eksploatacją. Drzwiczki piecowe są zatem w ciągłym ruchu i na ruszty piecowe nakładamy kolejne hałdy węgla z naszej szopy. Unia Europejska próbuje nas jednak zachęcić abyśmy przestali kopcić węglem i zainteresowali się innymi sposobami wytwarzania ciepła. Istnieje szereg programów oraz dofinansowań mających zachęcić Polaków na wymianę systemu ogrzewania jakie w swoich domach posiadają.. Promowane są szczególnie ekologiczne formy urządzeń grzewczych jak chociażby ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła. Niestety te urządzenia nie nadają się do każdego rodzaju gospodarstwa domowego. Ogrzewanie gazowe do niektórych domów jest niemożliwe do doprowadzenia lub jest po prostu nieopłacalne, a pompa ciepła może dla niektórych być zbyt kosztownym wydatkiem pomimo dofinansowania, gdyż system ogrzewania jest po prostu inwestycją na kilkanaście lat.
Pomóc może specjalny węgiel jakim jest ekogroszek, który jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż zwykły węgiel kamienny.