Warianty wózków widłowych

Praca na magazynie wymaga nieraz bardzo dużego wysiłku i nakładu pracy, nawet przy załadunku mniejszego gabarytowo towaru. Wózki załadunkowe i podobne pojazdy są więc nieodzowną częścią wyposażenia każdego magazynu, bez której większość prac byłaby niemożliwa lub ogromnie utrudniona.

Najnowocześniejsze rodzaje wózków widłowych

wózki widłoweWózki transportowe są wykorzystywane w wielu miejscach, i należą do pojazdów na tyle wielozadaniowych iż mogą służyć nie tylko do załadunku, ale również do wielu innych zadań. Na terenie magazynów są one jednak używane niemal wyłącznie do przenoszenia ciężkich ładunków, załadunku i rozładunku towarów, czy relokacji inwentarza. Wózki widłowe są do siebie bardzo podobne, nawet mimo różnic gabarytów i możliwości, gdyż składają się zawsze z podnośnika widłowego, od którego wzięły swoją nazwę, oraz głównej części jezdnej. W zależności od rodzaju wózka mogą one być kompaktowe, nie posiadać zamkniętej kabiny i bez problemu mieścić się w alejkach magazynu lub też być pojazdami dość dużymi, podobnymi do kompaktowych koparek, do których z resztą są bardzo podobne, o dużym udźwigu i mocy silnika. Niektóre wózki są wariantami elektrycznymi, wymagającymi ładowania, aczkolwiek bardzo poręcznymi w trakcie pracy. Mają one mniejszą moc i udźwig niż maszyny z silnikami spalinowymi, ale nie wymagają tankowania, a prąd elektryczny który zasila wózki jest tańszy niż paliwo płynne.

Nowocześniejsze wózki mogą posiadać możliwość wymiany narzędzi, więc służą nie tylko do załadunków, ale również do wykonywania prostych prac na terenie magazynu lub nawet wokół niego. Kompaktowe systemy do prac w gruncie pozwalają na użycie wózka jak koparki, podobnie jak wszelkiego rodzaju wyspecjalizowane lemiesze czy podnośniki, które mogą być użyte z wieloma maszynami.