Ubrania dla niemowlaka, jak wybrać? gdzie kupić?

Kiedy na świecie pojawia się małe dziecko, świat staje do góry nogami a wszystko zmienia się diametralnie, jednak zmiany te będą już zawsze obecne w życiu rodziców. Zanim jeszcze urodzi się dziecko, rodzice przygotowują się na jego przyjście na świat, kupując wiele potrzebnych akcesoriów, między innymi odzież dziecięcą.

Jednak ubranka dla niemowląt, to ciągła wymiana tych, których dziecko już wyrosło, na nowe, w większym rozmiarze, dlatego warto dobrze zastanowić się zanim kupimy dziecku nowe ubranie. Dla noworodka lepiej jest kupić ubranie troszkę za duże, niż za małe, tym bardziej że nigdy nie wiadomo z jaką wagą oraz jakiego wzrostu urodzi się dziecko. Ubrania warto jest wybierać te uszyte z dobrych gatunkowo materiałów, a jest to ważne z dwóch powodów, jeden to oczywiście dobra jakość służy dłużej i pomimo wielu prań, ubranie wygląda wciąż dobrze.
Drugi powód jest jednak ważniejszy, ponieważ delikatna i wrażliwa skóra dziecka, często źle reaguje na materiały syntetyczne, może pojawić się wysypka, swędzenie, podrażniona skóra, powodująca dyskomfort malucha. Dziecko nie będzie umiało wyrazić, co mu doskwiera inaczej, niż tylko płaczem, który często trudno jest zrozumieć i pomóc dziecku.
Wybierając ubranka dla niemowląt warto jest zwrócić uwagę na rodzaj zapięć, ponieważ mogą one być niebezpieczne, jeżeli zapięcia, klamry, zamki czy guziki są poluzowane, istnieje ryzyko, że maluch je oderwie, i tak jak często robią to dzieci, włoży do ust. Grozi to zadławieniem i nawet śmiercią dziecka, a drugi aspekt to wygoda malucha, jeżeli zapięcia znajdują się na plecach, mogą być niewygodne dla malucha, spędzającego większość czasu na leżeniu. Zdarzają się śpiochy i pajace zapinane na zatrzaski, umiejscowione na brzuchu i klatce piersiowej. Przez to dziecko, położone do ćwiczeń, na brzuchu, może być płaczliwe i niezadowolone, nie dlatego że przeszkadza mu nowa pozycja, tylko z powodu dyskomfortu, jaki sprawiają zapięcia wpijające się w ciało malucha.

Ubranie zbyt dopasowane, może uwierać i sprawiać dyskomfort dziecku, przez co może doprowadzić nawet do wolniejszego rozwoju fizycznego dziecka.