Surowcowo uzależnieni- jest jakieś wyjście?

Węgiel, ropa, gaz i uran – wszystkie te surowce posiadają jedną ważną cechę wspólną, która sprawia, że dzisiaj stanowią jeden z najważniejszych surowców na świecie i stają się motorem napędowym każdego państwa. Można z nich bardzo łatwo pozyskać energię, która staje cię coraz ważniejsza w naszym codziennym życiu i bez niej nie widzielibyśmy dzisiejszego świata. Dla wielu z nas właściwie już dziś jest nie do pomyślenia, że to da się żyć bez dostępu do energii. Ciężko jest też sobie wyobrazić świat, w którym te strategiczne dla każdego państwa mogłyby się kiedyś skończyć. A mogą!

Produkujemy własny prąd – elektrownia fotowoltaiczna

panele słoneczneCoraz bardziej rozwijający się świat i technologia wymaga coraz to większego zapotrzebowania na energię wzmaga coraz to większe wydobycie, które z roku na rok staje się coraz mniej opłacalne i wzmaga większe protesty. Alternatywą dla takich źródeł energii stanowią odnawialne źródła energii, które występują naturalnie w przyrodzie i są od dawna wykorzystywane przez ludzkość. Energia spadu wody czy płynącej rzeki już w średniowieczu była wykorzystywana do napędzenia chociażby młyna wodnego czy w przypadku krain orientu – jako podnośniki i układy mechaniczne. Energia wiatru już od dawna służyła prostym ludom do podróżowania jeśli tylko wzbogacili łodzie o maszty i żagle pozwalające na znaczne zaoszczędzenie sił i rezygnację z ciągłego korzystania z wioseł.
Współcześnie coraz popularniejsze jest zastosowanie energię tych dwóch sił do przetworzenia jej i pozyskania wydajnego źródła energii, którego substratem nie jest minerał, który z czasem może się wyczerpać – a zjawiska, które od dawna występowały w środowisku i pewnym jest, że nagle się nie skończą.
Dodatkowym źródłem energii, który jest również coraz częściej wykorzystywany, jest fotowoltaika, która wraz z rozwojem cywilizacji pozwoliła na wykorzystanie energii ze słońca z większym skutkiem. Energia słoneczna przy efektywnym odbiornikach energii, zdolnym na jej przetworzenie na prąd elektryczny – ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na zasilenie coraz to szerszej gamy urządzeń, które stają się całkowicie niezależne od dostaw energii z konwencjonalnych elektrowni.
Taka elektrownia fotowoltaiczna, wiatrowa czy wodna stanowi idealne rozwiązanie narastającego zapotrzebowania na energię elektryczną, stając się całkowicie niezależne od substratów mineralnych a zarazem będąc przy tym całkowicie ekologiczne.