Strzyżenie na życzenie

Nie każdy fryzjer umie ścinać, choć zdawałoby się, że jest to podstawa w tym zawodzie. Choć być może to pierwsze stwierdzenie należałoby uściślić, że nie każdy umie ścinać tak, by klient był zadowolony. Umiejętności fryzjerskie są różne, podobnie jak doświadczenie oraz skończone przez taką osobę szkoły.

Równocześnie także oczekiwania klientów pozostają bardzo od siebie odmienne. Są zapewne i tacy, którym zawsze czegoś brakuje do szczęścia.

Fryzjer dla psów też człowiek. Zapewne ma jakieś kompetencje w tym zakresie, skończył kurs i miał okazję zdobyć praktykę. Jednak to co podoba się fryzjerowi, nie zawsze może odpowiadać właścicielowi zwierzęcia. A zatem najlepiej jeszcze zanim nożyczki pójdą w ruch uściślić, o jakie efekty chodzi. Najlepsi fryzjerzy są otwarci na sugestie. Potrafią wyjść klientowi naprzeciw. A na pewno wysłuchają jego opinii. Niekiedy zdarza się, że fryzjer nie zgadza się z podejściem właściciela. Wówczas sprawę można przedyskutować, ale mimo wszystko to ten ostatni ma ostatnie słowo. A fryzjerowi pozostaje spokojnie przyjąć je do wiadomości. Nawet nieciekawe ścięcie nie skrzywdzi psiaka, bo ten na ogół nie interesuje się swoją prezencją. To kwestia gustu jego pana, a dla fryzjera jak dla każdego innego usługodawcy klient powinien być panem.

Zwłaszcza gdy prowadząc biznes, chce się stworzyć siatkę stałych klientów. Choć trzeba przyznać, że bierne poddawanie się pomysłom klientów nie zawsze może wyjść na dobre nie tylko psu, ale także fryzjerowi. Jeżeli posłucha on klienta nawet wbrew swojej opinii musi liczyć się z tym, że zrobi on salonowi złą reklamę. Jak wiadomo właściciele psów często spotykają się w popularnych miejscach, gdzie ich pupile mogą wspólnie się pobawić. Rozmowa na pewno wejdzie na temat oryginalnego wyglądu pieska po strzyżeniu.

Jeżeli padnie nazwa salonu, wówczas widok ten może zniechęcić potencjalnych klientów. Z tego względu czasami nie warto iść bezmyślnie za sugestiami klienta, ale kierować się intuicją. Ewentualnie próbować podać racjonalne argumenty.