Sprawny samochód ciężarowy

Samochody ciężarowe nie mają łatwego życia. Niektóre z nich każdego dnia pokonują setki kilometrów, wioząc w określone miejsce towary, ważące nawet po kilkanaście ton.

czujnik tensometrycznyTo nie tylko spore obciążenia dla silnika, zawieszenia czy układu hamulcowego. To także bardzo silne obciążenie dla całej konstrukcji pojazdu. Nic zatem dziwnego, że w profesjonalnych firmach bada się możliwość występowania nawet najmniejszych odkształceń w konstrukcji samochodów, do czego służy czujnik tensometryczny.
Oprócz niego, bardzo często wykorzystywany jest podstawowy sprzęt, czyli waga samochodowa. Służy ona do badania, czy załadowany samochód nie przekracza dopuszczalnej wagi, ustalonej przez producenta.
waga platformowaKażde auto ma dokładnie określoną wagę (masę) jaką może bezpiecznie przewozić. Jej przekroczenie może spowodować szereg problemów – od znacznego obciążenia zawieszenia, aż do możliwości uszkodzenia silnika. Poza tym silne przeciążenie auta może skutkować problemami z jego prowadzeniem przez kierowcę. Auto może być albo podsterowne, albo nadsterowne, a układ hamulcowy może mieć spore problemy z zatrzymaniem takiego samochodu.
Dlatego też prewencyjne stosuje się ważenie samochodów. Do tego służyć może nowoczesna waga elektroniczna, która ma wygląd typowej wagi samochodowej, ale jest o wiele bardziej dokładna. Kierowca samochodu wjeżdża na wyznaczone miejsce np na asfalcie i na elektronicznym czytniku po kilku sekundach pojawia się wynik ważenia.
Oprócz firm, ważenie aut stosują także władze niektórych miast, które w ten sposób chcą zapobiegać niszczeniu asfaltu na ulicach przez przeciążone samochody, poruszające się po drogach.