Specjalistyczne drukarki sublimacyjne

W branży odzieżowej i tekstylnej, coraz większą popularność zdobywa metoda poligraficzna, zwana drukiem sublimacyjnym. W porównaniu z innymi metodami druku, druk sublimacyjny jest o wiele bardziej wydajny i lepszy jakościowo. Koszty druku sublimacyjnego również są niższe.

Najwydajniejsza metoda druku

maszyny do druku sublimacyjnegoDo największych zalet metody druku sublimacyjnego należy wysoka jakość wykonanej aplikacji oraz jej trwałość. W procesie sublimacji zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której, barwnik przechodzi ze stanu stałego, od razu w gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Dzięki temu farba wnika głęboko we włókna drukowanego materiału. Przy umiejętnym dostosowaniu temperatury oraz ciśnienia można uzyskać bardziej lub mniej nasycone kolory, według woli klienta. Wymagane są dwie maszyny do druku sublimacyjnego. Jedna z nich – ploter atramentowy, służy do nałożenia danego wzoru na papier transferowy. Zwykle w tym celu stosuje się ploter bębnowy, który najlepiej radzi sobie z drukiem na arkuszu papieru. Drugą potrzebną maszyną jest kalander, zwany również wygrzewarką sublimacyjną. To przy jego pomocy możemy przeprowadzić proces sublimacji farby z papieru transferowego bezpośrednio na drukowany materiał. Nadruki wykonywane w ten sposób są suche, nie musimy więc tracić czasu na wysuszenie farby i nie ma ryzyka, że wykonany nadruk ulegnie rozmazaniu czy rozlaniu. Nadruki sublimacyjne są również odporne na rozciąganie, oraz działanie promieniowania słonecznego i wody. Nadruki wykonane tą metodą są naprawdę trwałe.

Metoda druku sublimacyjnego najlepiej sprawdza się na materiałach zawierających w swoim składzie przynajmniej 65 procent poliestru. Tusze do druku sublimacyjnego są tworzone na bazie wody, nie zawierają więc szkodliwych substancji chemicznych, takich jak rozpuszczalniki.