Solidne zabudowy szklane a muzyka

Szkło kojarzy nam się z delikatnym materiałem, z którego można robić finezyjne ozdoby zdobiące nasz dom. Co prawda wiemy, ze istnieją szyby kuloodporne chroniące głowy państwa i inne ważne osobistości przed atakami, czy trwałe szkło z którego tworzone są solidne zabudowy szklane, takie jak ścianki działowe, kabiny prysznicowe, drzwi przesuwane czy daszki szklane, ale szło i tak jest uznawana za subtelny materiał, z którym trzeba się delikatnie obchodzić.

Solidne zabudowy szklane są mocne

Jakim czabudowa szklanaudem zatem ze szkła tworzone są instrumenty? No nie są to solidne zabudowy szklane. Instrumenty muzyczne muszą być trwałe, robione z twardego, wytrzymałego drewna, specjalnie preparowanego włosia (smyczki z końskiego ogona), metalu, czy żeliwa, wytrzymałe na uderzenia, szarpanie strun. Szkło w sztuce jeszcze można zrozumieć. Grafika na szkle, szklane ramki, ozdóbki, rzeźbienie w szkle jest obecne w wyrobach artystycznych. Ale gdzie jest tu miejsce dla szkła w muzyce? Najbardziej znanym szklanym instrumentem jest harfa szklana, zwana także anielskimi organami. Zapewne wielu z nas ją widziało, ale nie kojarzy jej nazwy. Składa się ona z kieliszków często wypełnionych w różnych proporcjach wodą, choć nie jest to konieczne. Dźwięk powstaje poprzez przesuwanie palcem po rancie szklanek, można do tego używać także smyczka do instrumentów strunowych. Innym instrumentem szklanym jest harmonika szklana. Składa się ona z wielu szklanych talerzy osadzonych w drewnianej ramie. Przy pomocy pedała wprawiamy talerze w ruch. Dotknięcie wirującego talerza wydobywa z niego pożądany dźwięk. Mniej znanym instrumentem jest verrofon, zbudowanej ze szklanych rur.

Dźwięk powstaje tak samo jak w przypadku anielskich organów przez pocieranie tychże rur. Szklane instrumenty nie są popularne, ale zasługują na uwagę. Obecnie istnieją osoby lub grupy próbujące wskrzesić ten rodzaj muzyki, udoskonalać instrumenty, edukować na ich temat. Warto zainwestować w solidne zabudowy szklane.