Soja może być składnikiem mieszanek poplonowych

Wybór odpowiedniej mieszanki poplonowej nie jest wcale taki łatwy. trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju nasiona będą nam najbardziej potrzebne, a później trzeba znaleźć mieszankę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe, gdyż będziemy mogli znaleźć odpowiednie rozwiązanie, jeżeli dobrze poszukamy.

Nowoczesna mieszanka poplonowa może zawierać soję

mieszanki na poplon z sojąStosując mieszankę poplonową trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim wszystkie rośliny, które wchodzą w skład mieszanki, muszą posiadać mniej więcej podobny profil, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz preferencje dotyczące rodzaju gleby. Jeżeli w mieszance znajdują się rośliny, które lubią nisko kwasową glebę, to nie powinny być zmieszane z takimi, które preferują bardziej kwaśną, gdyż albo jedne albo drugie nie wzrosną. Dlatego trzeba sprawdzić, czy wszystkie nasiona są odpowiednio dobrane. Dodatkowo trzeba sprawdzić tez, czy żadne nasiona nie dominują w mieszance, czyli nie stanowią więcej niż siedemdziesięciu procent składu mieszanki. Zwykle już kilka kilogramów wystarczy nam, żeby przygotować hektar ziemi uprawnej. Jeżeli interesuje nas mieszanki na poplon z soją to warto poszukać jej u sprawdzonych dostawców. Na pewno taka mieszanka sprawi, że nasza gleba będzie żyźniejsza podczas kolejnego zasiewu i przyniesie nam znacznie większe zbiory.

Odpowiedzialni rolnicy stosują wiele różnych rozwiązań, dzięki którym możliwe jest poprawianie wydajności posiadanej przez nich gleby. Niektórych rzeczy, takich jak klasa gleby, nie da się przeskoczyć, jednak będziemy mogli skutecznie rozwiązywać problemy żyzności naszego areału, jeżeli będziemy stosować takie rozwiązania jak chociażby poplon wysadzany na naszym polu.