Saunaria z różnymi rodzajami saun

 

W Polsce powstaje coraz więcej miejsc o nazwie saunarium. Jak sama nazwa wskazuje, są to miejsca, w których można skorzystać z kąpieli w różnych saunach. W zależności od rodzaju sauny, sesja może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut.

Bezpieczne kąpiele w saunach na podczerwień

sauny na podczerwień producentDo wyboru są sauny mokre oraz sauny suche. W saunach mokrych wilgotność jest bardzo duża i może sięgać nawet do 100%. Z kolei w saunach suchych powietrze nie jest tak mocno wilgotne – tu wilgotność wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt procent. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z sauny, jaką jest sauna na podczerwień. W takich saunach nie stosuje się żadnych gorących pieców i rozgrzanych kamieni polewanych wodą. Przeciwnie – są to sauny, w których nie ma żadnych gorących powierzchni, więc nie ma tym samym ryzyka poparzenia. Każdy sauny na podczerwień producent zapewnia, że pobyt w takim pomieszczeniu jest bezpieczny – i nie tylko chodzi tutaj o poparzenia skóry, ale również o wpływ na ludzkie zdrowie. Z saun mokrych, gorących nie może korzystać każdy. Jeśli ktoś ma problemy z sercem, nie powinien poddawać się działaniu takich saun. To samo dotyczy dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconego ośrodka termoregulacji w mózgu. Te osoby mogą jednak korzystać z saun na podczerwień, w których warunki są zdecydowanie bardziej przyjazne. Temperatura nie jest tu tak wysoka jak w saunach ogrzewanych piecami. Wilgotność również nie osiąga poziomu saun mokrych. Warto wspomnieć też o tym, że pobyt w saunie na podczerwień może trwać dłużej niż kilkanaście minut.

W takiej saunie można się w pełni zrelaksować, a co więcej – można ją potraktować jako rozgrzewka przed treningiem na siłowni, pływaniem itd. Taką saunę można mieć nawet we własnym domu – wystarczy kupić specjalną kabinę na podczerwień.