Ornat jest niczym innym jak szatą zakładaną przez kapłana do mszy świętej. Ornat to szaty liturgiczne, które są stosowane w liturgii rzymskokatolickiej, starokatolickiej, luterańskiej oraz anglikańskiej. Warto wiedzieć, że istnieją różne kolory ornatów. Wszystko zależy od okresu liturgicznego, a także od wspomnienia dnia. Mówi się o tym, że istnieje aż sześć kolorów ornatów.
Wymienia się kolory czarny, biały, czerwony, zielony, różowy oraz fioletowy. Jeśli chodzi o kolor biały to używany jest on podczas mszy w okresie Wielkanocnym oraz Narodzenia Pańskiego. Także w święta i wspomnienia Chrystusa Pana używa się właśnie białych szat. Ornat biały używa się także we wszelkiego rodzaju święta oraz wspomnienia Maryjne.
Czasami występuje ona także w wersji z niebieskimi zdobieniami. Wykorzystuje się także ornat biały podczas pogrzebu dzieci oraz dorosłych, jeśli istnieje taka wola zmarłego. Często wykorzystywany jest także ornat w kolorze złotym. Nie jest to kolor liturgiczny, ale jest kolorem uniwersalnym. Często zastępuje kolor biały oraz używa się go zamiast wszystkich innych. Warto wiedzieć, że kolorem złotym nie można jednak zastąpić szaty w kolorze czarnym oraz szaty w kolorze fioletowym. Używa się jej podczas uroczystych celebracji. Obowiązkowo należy założyć szatę w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Boże Narodzenie. Istnieje także, wspomniany wcześniej kolor czerwony ornatu. Używa się ich w niedzielę Męki Pańskiej.
Trzeba je także założyć podczas wszelkich uroczystości, które wiążą się z Duchem Świętym. Także w mszach świętych oraz obrzędach pogrzebowych za zmarłego papieża. Jeśli chodzi o ornat koloru czasnego to używa się go bardzo rzadko. Głównie podczas mszy pogrzebowych oraz w intencjach dotyczących zmarłych.
Niegdyś szat takiego koloru używało się również podczas mszy świętej w Wielki Piątek. Teraz już się tego nie robi. Szaty koloru fioletowego kapłani ubierają podczas wielkiego piątku oraz w adwent. Jeśli chodzi o kolor różowy to jest on zarezerwowany także na adwent oraz wielki post. Symbolizuje radość w okresie oczekiwania oraz pokuty.