Rola filtrów w maszynach rolniczych

Rolnictwo do względnie dochodowa i bardzo ważna gałąź przemysłu. Praca na roli jest ciężka ale, niezbędna dla utrzymania egzystencji społeczeństwa. Wykorzystanie maszyn w rolnictwie znacznie zwiększyło wydajność i pozwoliło na komfortowe warunki pracy na polu. O tego typu sprzęt trzeba jednak dbać, a szczególnie o jeden z jego elementów.

Stosowanie filtrów do maszyn rolniczych

filtry do maszynMaszyny pracujące na polach narażone są na niekorzystne warunki pracy. Praca w kurzu, błocie i przy wysokim zapyleniu sprawia, że silniki ciągników i innych maszyn, na przykład kombajnów narażone są na zanieczyszczenia powietrza. Praca silnika polega na sprężaniu powietrza z paliwem w wyniku czego następuję zapłon mieszanki i jest możliwe uzyskanie mocy niezbędnej do pracy. Zanieczyszczone powietrze szybko sprawi, że elementy silnika zatrą się poprzez niekorzystne tarcie i jednostka będzie się nadawała już tylko do wymiany. Należy stosować w takich przypadkach odpowiednią filtracje powietrza wykonywaną przez takie elementy jak filtry do maszyn. Nie chodzi tutaj nawet o samo powietrze, gdyż należy filtrować także płyny wykorzystywane przy pracy silnika jak na przykład olej silnikowy. Filtry do maszyn zatrzymują zanieczyszczenia w sobie nie pozwalając na ich dalszą wędrówkę do delikatnych elementów silnika. Tylko ich stosowanie zapewnia trwałość jednostek, szczególnie tych pracujących w trudnych warunkach. Rodzajów filtrów jest na rynku całe mnóstwo, należy stosować odpowiednie filtry zalecane przez producentów sprzętu, gdyż tylko one zapewniają wymaganą jakość.

Jeśli dopuścimy do pracy silnika na uszkodzonym filtrze, bardzo szybko może się to skończyć dla niego tragicznie. Zużyte filtry pękają, a tkaniny z których są zbudowane tracą swoje właściwości i przepuszczają coraz więcej szkodliwych zanieczyszczeń, które psują naszą jednostkę napędową.