Rekuperacja – ekologiczne ogrzewanie we Wrocławiu

Nowoczesne domy jednorodzinne we Wrocławiu powinny być również ekologiczne. Taki wymóg jest wynikiem nie tylko przepisów unijnych, ale również wynika z troski każdej osoby o przyszłość środowiska i całej planety. Właśnie dlatego często słyszymy zagadkowe słowo rekuperacja, ale co ono oznacza, jak działa? Zacznijmy więc od podstaw…

rekuperacjaNowoczesne domy mogą być ogrzewane z wykorzystaniem energii słonecznej czy wiatrowej. Ten rodzaj energii jest niezwykle tani, ale jednocześnie wymaga zamontowania odpowiednich urządzeń. Ogrzewana w ten sposób woda może także posłużyć do ogrzewania całego budynku, przy czym cały dom powinien być również zbudowany zgodnie z ekologicznymi zasadami. Ważne jest, aby był on odpowiednio ocieplony i zmniejszał ilość utraconej energii.
Ważna w procesie budowy jest odpowiednia wentylacja wszystkich pomieszczeń. Często stosowana klimatyzacja, choć skutecznie obniża temperaturę w czasie gorących letnich dni, to jednak wymaga dużych nakładów energii elektrycznej, aby obniżyć temperaturę o kilka stopni. Najczęściej dostępne są bowiem klimatyzatory wykorzystujące energię elektryczną, której wytworzenie jest drogie, choć coraz częściej ekologiczne domy starają się wykorzystać także energię elektryczną pozyskiwaną z wiatru.
Za to bardzo łatwo jest dom ogrzać. Do tego celu idealna wydaje się rekuperacja, która polega na odzyskiwaniu energii cieplnej ze spalania paliw czy różnego rodzaju spalanych odpadków. Domowe rekuperatory, które odzyskują ciepło z ciepłej wody z kanalizacji to przyszłość, która pozwala na ogrzewanie nawet dużych powierzchni przy relatywnie niskim koszcie pozyskanej energii cieplnej.

Aktualnie dostępne są już rekuperatory, które pozwalają na odzyskiwanie energii cieplnej z powietrza. Taki system może wykorzystywać energię z klimatyzatorów, które w ciągu dnia będą ochładzać powietrze.