Plomby z tworzyw sztucznych

 

Plomby nakładane na łączenie obudowy sprzętu elektronicznego były w wielu przypadkach koniecznością. Niejednokrotnie bowiem zdarzało się iż nabywcy sprzętu próbowali dokonywać nieupoważnionych i nieumiejętnych modyfikacji czy napraw, później próbując oddać taki sprzęt do serwisowania gwarancyjnego, mimo iż nie kwalifikował się on do takowego.

Nowoczesne plomby do sprzętu elektronicznego

plomby gwarancyjneStarego typu plomby, które wykonywane były głównie z papieru, często nie spełniały swojego zadania za dobrze. Podczas gdy były tanie i ogólnodostępne, mogły łatwo ulec uszkodzeniu i czystym przypadkiem anulować możliwość serwisowania sprzętu. Warsztaty serwisowe i punkty przyjęć sprzętu zaczęły więc używać znacznie nowocześniejszych plomb, lepiej zabezpieczających serwis przed koniecznością wykonywania napraw sprzętu nie objętego gwarancją. Najczęściej używane doskonałe plomby gwarancyjne wykonane były z tworzyw sztucznych i pokrywane lakierem, który odchodził od plomby w momencie jej zerwania. Lakier pozostały w miejscu plomby był bardzo trudny do usunięcia, i pozostawiał widoczny ślad na obudowie, który świadczył o naruszeniu warunków gwarancji. Tworzywo, natomiast, należało do dość wytrzymałych i nie było łatwe do uszkodzenia tak jak miało to miejsce w standardowych plombach papierowych, dlatego też rozwiązywało problem przypadkowego naruszenia plomby i tym samym anulowania gwarancji.

Plomby zwykle sprzedawane były w hurtowych ilościach, mogących zaspokoić potrzeby nawet najprężniej działającego warsztatu, dlatego ich brak nie był często spotykaną sytuacją. Bardzo niskie ceny, natomiast, pozwalały warsztatom na stworzenie bardzo dużego zapasu bardzo niskim nakładem finansowym, dlatego też należały do jednych z najczęściej poszukiwanych zabezpieczeń.