Ogłowie anatomiczne sposobem na zdrowie i komfort konia

Jazda konna potrafi przynieść wiele radości. Jednak, aby podczas niej zachować jak największe bezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i samego konia, niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Jednym z jego elementów jest ogłowie. Stanowi ono główną część uprzęży na głowie zwierzęcia. Istnieje wiele rodzajów ogłowia. Dziś jednak przyjrzymy się najczęściej wykorzystywanemu – anatomicznemu. 

Jak sprawdzają się ogłowia anatomiczne? 

ogłowie anatomiczneJak łatwo się domyślić z samej nazwy ogłowie anatomiczne zaprojektowane jest w taki sposób, aby idealnie dopasowywało się do kształtu czaszki konia. Dzięki temu element ten nie naciska na wrażliwe miejsca na głowie zwierzęcia, przez co czuje się ono znacznie bezpieczniej i komfortowo. W końcu koń nie jest środkiem transportu takim jak samochód. Odczuwa ból tak samo jak ludzie, a złe samopoczucie przekłada się na samą jazdę. Każde ogłowie składa się z istotnych elementów, którymi są paski nachrapnika. W przypadku anatomicznego są one wykonane w taki sposób, aby omijały wrażliwe nerwy na pysku konia. Mamy wówczas pewność, że podczas jazdy nie zagrażamy w żadnym stopniu zdrowiu zwierzęcia. Jego żyły i tętnice są w pełni bezpieczne. Nie wpływają one również na swobodę oddychania. Koń może poruszać się również bez najmniejszego skrępowania. Innym elementem, który w niektórych modelach ogłowi mogą powodować dyskomfort u konia jest pasek potyliczny. W przypadku anatomicznego mamy do czynienia z jego wyściełaniem, co zapewnia komfort i swobodę poruszania w obszarze szyi. 

Jeśli stoisz przed zakupem ogłowia dla swojego konia koniecznie zapoznaj się z możliwościami jakie oferuje model anatomiczny. Lista zalet wynikająca z jego zastosowania jest naprawdę długa. Jeśli zależy Ci na poczuciu komfortu i zdrowiu konia warto, abyś wszedł w posiadanie ogłowia anatomicznego.