Nowoczesny system transportowy

Zakład nie należy do najlepiej przemyślanych obiektów przemysłowych, toteż nieraz zdarzało się iż mieliśmy dość duże problemy z zaplanowaniem transportu materiałów nawet na jego terenie. Gotowe elementy z końca jednej linii produkcyjnej musiały być szybko przetransportowane do następnej, aczkolwiek zawsze zajmowało to mnóstwo czasu i powodowało problemy.

System automatycznego transportu materiałów

system agvOd niedawna wprowadzamy w zakładzie szeroko zakrojoną automatyzację, mającą na celu usprawnienie pracy załogi, i odciążenie jej od najbardziej męczących i nużących zadań. Transport części z linii produkcyjnych jest jednym z zadań które w pierwszej kolejności zostały zautomatyzowane, a do obsługi transportu został stworzony system AGV. Owy system składa się z autonomicznych platform, posiadających ramiona ładujące towar z miejsca wyznaczonego do załadunku, i transportuje go do miejsca docelowego. Całość trasy zaprogramowana jest odgórnie, aczkolwiek maszyna transportowa działa w podobny sposób do domowych urządzeń sprzątających i posiada podobne systemy nawigacji, toteż może samodzielnie dokonywać zmian w trasie, omijać przeszkody terenowe czy załogę, a także wyznaczać najbardziej optymalną drogę do wskazanego miejsca. W skład systemu wchodzą trzy takie wózki, wykonujące ciągłą pracę przy przewozie towarów, oraz nadajniki ograniczające przestrzeń dozwoloną dla ruchu pojazdu automatycznego.

Maszyna nie musi być nadzorowana w żaden sposób, gdyż wykonuje swoją pracę samodzielnie, a o wszystkich nieprawidłowościach powiadamia za pomocą głośnego sygnału dźwiękowego. System ten może być utworzony w dowolnym miejscu pracy, i nigdy nie koliduje z normalnymi zadaniami, wykonywanymi na co dzień przez pracowników na stanowiskach czy liniach produkcyjnych.