Nowe technologie w budownictwie, czyli kontenery modułowe.

Człowiek nieustannie się rozwija i próbuje ułatwić sobie życie. Potrzeba jest matką wynalazków. To przysłowie sprawdza się jak żadne inne. Rozwój technologii w ostatnich dekadach jest niesamowity. Ludzie żyjący na przełomie XIX i XX wieku nawet nie byli sobie w stanie wyobrazić technologii, którą dysponujemy w dniu dzisiejszym. 

Nowe technologie dzisiaj już są coraz bardziej dostępne nawet dla zwykłego kowalskiego

kontenerNowe technologie pojawiają się także w budownictwie, czyli wydawałoby się dość hermetycznej dziedzinie. Wszystko to za sprawą budownictwa modułowego pozwalającego na postawienie domu w kilka dni. Kontenery stały się materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym w budownictwie z uwagi na solidność konstrukcji, łatwość obróbki i niską cenę z uwagi na masową produkcję kontenerów. Dzięki temu powstały kontenery stróżówki, kontenery handlowe i kontenery sanitarne, czyli coś co widzimy na co dzień w naszych miastach. Kontenery stróżówki to nic innego jak np. budki parkingowe. Gazety kupujemy w kioskach, które stworzone są z kontenerów. Najczęściej miejskie toalety również są wytworzone właśnie z blachy. Ich architektura i obudowanie sprawiają, że często nie przypominają one wielkich prostokątnych kloców służących głównie do transportu towarów z zamorskich terytoriów. Nic więc dziwnego, że z kontenerów zaczęliśmy budować także i pełnowartościowe domy. Kontenery mieszkalne, bo o nich mowa, pozwalają na zbudowanie domu w niczym nie ustępującemu budynkom wykonanym w ramach budownictwa konwencjonalnego. Wystarczy jedynie kupić działkę budowlaną i skontaktować się z firmą produkującą kontenery. Wystarczy przejrzeć ich ofertę jeśli nie mamy gotowego projektu, wybrać jeden z nich i czekać kilka dni, aż gotowe zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz moduły, przyjadą do nas w ciężarówkach i zostaną połączone ze sobą za pomocą dźwigu. W kilka dni możemy mieć zatem własny dom i to przy znacznie niższych kosztach. Wadą takiego rozwiązania jest jedynie sytuacja w której domu z kontenerów nie przytwierdziliśmy na stałe do ziemi za pomocą fundamentów, gdyż wtedy nie będziemy mogli w świetle prawa uzyskać pozwoleń na podłączenie instalacji miejskich.

Taki dom nie jest bowiem traktowany jako nieruchomość, lecz jako budynek tymczasowy. Musimy zatem pamiętać o fundamentach, jeśli chcemy tam mieszkać na stałe.