Opryskiwanie upraw to niezwykle istotna w każdym gospodarstwie czynność, której skuteczność w dużej mierze decyduje o wielkości plonów. Dobór właściwych chemikaliów i środków jest kluczowy w procesie opryskiwania – musimy widzieć co opryskujemy, dlaczego i kiedy musimy to zrobić.
Gdzie naprawiać opryskiwacze?
Po rozstrzygnięciu powyższych dylematów, pozostaje ostatnia kwestia do rozwiązania, a mianowicie, czy nasz opryskiwacz jest w pełni sprawny. W każdym gospodarstwie rolnym opryskiwacz zajmuje poczesne miejsce na panteonie maszyn i konieczne jest utrzymywanie go w idealnym stanie, aby w razie konieczności, był w każdej chwili gotów ruszyć do akcji. Zadbanie o opryskiwacz wiąże się z koniecznością wymiany niektórych elementów podlegających szybkiemu zużyciu, jak na przykład filtrów rozpylaczy, elektrozaworów lub samych rozpylaczy. Samodzielna wymiana lub naprawa sprzętu zawsze niesie ryzyko uszkodzenia czegoś, a co się z tym wiąże, utraty gwarancji na opryskiwacz. Autoryzowany serwis opryskiwaczy nie tylko dokona fachowej wymiany potrzebnych elementów, ale posiada również odpowiednie oprzyrządowanie potrzebne do zaprogramowania manometrów odmierzających odpowiednie ilości nawozu i rozpylanych oprysków. Jeśli dany opryskiwacz nie ma na wyposażeniu manometru lub komputera do opryskiwacza, może warto zastanowić się nad montażem takiego urządzenia, co usprawniłoby z pewnością proces nawożenia.
Jeżeli serwis opryskiwaczy ma w swojej ofercie takie urządzenia, możemy zgłosić potrzebę montażu na miejscu i upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Pamiętanie o regularnym przeglądzie opryskiwacza i zapewnienie właściwego wyposażenia go w potrzebne urządzenia, usprawni proces uprawy i zwiększy jego efektywność. Właściwe opryskiwanie lub nawożenie może być kluczem do sukcesu, ale zaniedbanie tego elementu układanki może nas słono kosztować.