Metody szyfrowanego dostępu do serwera

Postawiwszy nasz pierwszy serwer, musimy się z nim bezpiecznie połączyć. Samodzielnie możemy nie być w stanie zaszyfrować naszego połączenia, na szczęście korzystając z profesjonalnych usług hostingowych, będziemy mogli wykorzystać ciekawe rozwiązania, które zostały opracowane przez informatyków, aby zabezpieczyć połączenie.

Warto zainteresować się bezpiecznym dostępem do serwera

dostęp sshDlaczego bezpieczeństwo połączenia jest tak ważne? Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim między komputerami często przesyłane są dane poufne. Na przykład prowadząc sklep, musimy bezpiecznie łączyć się z serwerem, aby rozliczać transakcje oraz wprowadzać nowy towar na wirtualne półki sklepowe. Dlatego powstał specjalny protokół SSH, czyli metoda bezpiecznego łączenia się z serwerem. W trakcie korzystania z takiego protokołu, weryfikuje on użytkownika na kilka różnych sposobów, aby uniknąć włamania oraz podszywania się pod niego. Zapewnia to naprawdę wysoki poziom ochrony danych i pakietów, które przesyłane są miedzy połączonymi komputerami. Często można jednocześnie nawiązać kilka sesji SSH, dzięki czemu połączymy się z różnymi serwerami w ramach jednej usługi, co przydaje się, gdy mamy do czynienia ze skomplikowanymi bazami danych. Warto sprawdzić, czy nasza usługa hostingowa oferuje dostęp SSH dla wszystkich użytkowników. Znacznie poprawi to ochronę danych przesyłanych między komputerem, a naszym serwerem.

Nie tylko osoby korzystające z serwerów aby prowadzić biznes w internecie powinny interesować się zabezpieczeniami. Często konkurencja może próbować zniszczyć nasze bazy danych, możemy też paść ofiarą przypadkowego ataku hakerskiego, gdy ktoś będzie uczył się tego rzemiosła, a nasze dane wyciekną i zaczną krążyć w internecie. To niebezpieczne sytuacje.