Kryteria wyboru pompy ciepła.

Wybierając metodę ogrzewania domu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Z tego właśnie powodu zaleca się, by w trakcie podejmowania decyzji towarzyszył nam fachowiec znający się na rzeczy, będący w stanie podpowiedzieć nam, które rozwiązanie w naszym przypadku okaże się optymalne.

Jakie są kryteria wyboru pompy ciepła?

Pompy ciepłaDecydując się na metodę grzewczą taką jak na przykład pompa ciepła powietrze woda, należy być świadomym, że decydujemy się również na ogrzewanie podłogowe, gdyż to właśnie przy nim mogą funkcjonować powietrzne pompy ciepła. Należy także zdecydować, czy pompa ciepła będzie naszym jedynym źródłem ogrzewania – mówimy wówczas o monowalentnym systemie grzewczym, czy będziemy posiadać również kocioł gazowy bądź olejowy, który zastąpi działanie pompy w momencie gdy temperatura na zewnątrz przekroczy pewną wartość – ta metoda nazywana jest biwalentną alternatywną, czy też może powinniśmy wybrać system biwalentny równoległy, gdzie równocześnie będzie pracować urządzenie takie jak pompa ciepła powietrze woda oraz kocioł grzewczy, włączający się po osiągnięciu pewnej wartości temperatury otoczenia zewnętrznego. Kolejnym czynnikiem będzie wybór odpowiedniej mocy pompy. Będzie on zależał od projektowego obciążenia cieplnego budynku, w skład którego będzie wchodzić ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwi, powierzchnia całości budynku, rozmieszczenie oraz ilość ścian.

Przy doborze właściwej mocy jaką dysponować będą powietrzne pompy ciepła można posłużyć się świadectwem energetycznym powstającego budynku, które może ułatwić nam wybór.