Kosmetyka lecznicza – co o niej wiemy?

Każdy z nas stara się dbać o swoje ciało. Jedną z form pielęgnacji jest jego upiększanie. Mało kto wie, że kosmetyka wpisuje się w kanon nauki, a jej początki sięgają czasów starożytnych. Nazwa kosmetyka pochodzi z języka greckiego i oznacza „upiększanie”. Jej definicja brzmi następująco: „kosmetyka jest nauką racjonalnego pielęgnowania ciała oraz sztuką tuszowania wad i upiększania.”

Obecnie znamy jej trzy rodzaje kosmetykę pielęgnacyjną, zdobniczą oraz leczniczą. Najmniej znaną pozostaje chyba ta ostatnia forma pielęgnacji ciała. Zatrzymajmy się na chwilę przy definicji kosmetyki leczniczej. Kosmetyka Warszawa tego typu wiąże się z zapobieganiem chorobom skóry i pomaganiem w usuwaniu jej defektów. Bardzo często stosowana jest ona w terapiach dermatologicznych. Dokonuje się to zarówno w formie zabiegów, jak i farmakologicznych specyfików. Wśród najpopularniejszych zabiegów stosowanych w kosmetyce leczniczej znajdują się: mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, peeling kawitacyjny, sonoforeza, jonoforeza, termoterapia, biostymulacja laserowa oraz aplikacja na skórę preparatów z aktywnymi składnikami, dobranymi do problemu skóry. W kosmetyce leczniczej coraz częściej stosuje się specjalne urządzenia.

Obecnie najpopularniejszej aparaturą dermatologiczną są lasery dermatologiczne, dermatoskopy, wideodermatoskopy, kombajny kosmetyczne, maszynki do makijażu permanentnego, urządzenia ultradźwiękowe oraz fale radiowe. W podsumowaniu, należy zauważyć, że mimo iż kosmetyka lecznicza jest mało doceniana i znana, jest bardzo ważna w leczeniu dermatologicznym skóry.