Kamera termowizyjna i jej użycie

Dostępnych w różnego typu sklepach jest bardzo wiele, różnego typu urządzeń. Każde z nich odznacza się jakąś funkcją, kierowane jest do pewnej grupy na przykład zawodowej oraz ma swoją, odpowiednią cenę. Urządzenia mają swoje typy, jednym z nich są urządzenia typu grzewczego. Takim produktem, który zaliczamy do tego rodzaju są kamery termowizyjne.

 

Do czego służy taka kamera termowizyjna?

Dzięki kamerze termowizyjnej możemy dokonać pomiaru temperatury, jaką odznacza się jakiś przedmiot lub obiekt. Dzięki temu możemy zmierzyć czy nasz kaloryfer dobrze grzeje, to znaczy czy odznacza się odpowiednim rozkładem temperatury na swojej powierzchni. Jeżeli nie, to może występować na przykład problem zapowietrzenia. Oprócz diagnozowania grzejników, kamera termowizyjna może przydać się w przypadku diagnozowania instalacji cieplnej. Przychodzi wtedy osoba, która zna się na tego typu pomiarach i sprawdza, czy ciepło jest równomierne na rurze, jeżeli nie to możliwe jest wystąpienie wady instalacyjnej na niej. Wtedy jest to znakiem, że przez pewną cześć instalacji, ucieka ciepło, co znaczy, że woda, którą on przewodzi, traci niepotrzebnie ciepło, co jest wynikiem wady w instalacji. Kamera termowizyjna może także przydać się podczas diagnozowania wczesnych dysfunkcji urządzeń w zakładach energetycznych, albo w dużych zakładach produkcyjnych. Jednak zanim dokonamy pomiaru, to musimy zwrócić uwagę na to, jakie panują warunki atmosferyczne. Jeżeli dokonujemy tego wewnątrz pomieszczenia, to ważne jest, aby pomieszczenie nie było w nadmiarze przegrzane. Warto wiedzieć, iż pomiar może być przeprowadzony gdy temperatura wewnątrz nie przekracza 50 stopni Celsjusza wewnątrz pomieszczenia.

Jeżeli chodzi o pomiar dokonywany na zewnątrz, gdy diagnozujemy duże obiekty. Wtedy pod uwagę musimy wziąć jaka panuje wilgotność powietrza, jaka jest temperatura, czy świeci słońce oraz czy wieje bardzo duży wiatr. Jeżeli wieje duży wiatr, to powłoka, która jest przy obiekcie, zostaje zdmuchiwana i zostaje zastąpiona inną, zimniejszą częściej, która może zafałszować prawdziwy wynik.