Jesienne sadzonki roślin i projektowanie przydomowego sadu.

Wiosna trwa już około dwóch miesięcy. Czas zatem powoli rozpocząć planowanie przydomowego sadu lub ogrodu. Punkt finałowy programu, czyli sadzenie odpowiednich sadzonek roślin i drzewek rozpocznie się jesienią, ale już teraz warto zapoznać się z ich różnymi odmianami i warunkami wpływającymi na ich nieskrępowany rozwój.

Warto również poświęcić trochę czasu na staranne przygotowanie gleby, gdyż sad lub ogród to inwestycja na lata. Stanowiska, na których zamierzamy posadzić sadzonki roślin lub drzewek owocowych, powinny być dokładnie odchwaszczone i użyźnione substancjami organicznymi. Sadzenie odpowiednich roślin i drzewek owocowych najlepiej rozpocząć od połowy października do listopada oraz w grudniu grudnia. Warunkiem, który musi być tutaj spełniony jest nie zamarznięta ziemia. Sadzenie drzewek w tych miesiącach jest korzystne dla większości ich gatunków i pozwala na lepsze ukorzenienie się sadzonki. Do najchętniej sadzonych gatunków drzewek należą: jabłoń, grusza, morela, brzoskwinia, wiśnia oraz czereśnia.

Rozsady wymienionych drzewek bardzo łatwo się ukorzeniają i dość dobrze rozwijają. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybrane drzewko posiada tak zwany wigor i nie zostało uszkodzone przez maszyny lub narzędzia podczas wykopywania. Sadzonkami roślin, które są godne polecenia w jesienne dni są prawie wszystkie gatunki cebulowych. Odpowiednie ich dobranie ciekawie upiększy ogród.