Jakie zestawy do sidemount dostępne są na rynku? Zestawienie

W konfiguracji nurkowej jaką jest sidemount butle z gazami są przyczepione po bokach (pod ramionami i wzdłuż bioder) płetwonurka. Jest to nowatorska konfiguracja która powstała na potrzeby zaawansowanego nurkowania jaskiniowego. Dzięki umieszczeniu butli właśnie po bokach w uprzęży sidemount dotarcie do małych jaskiń i szczelin nie stanowi żadnego problemu. Nie komplikuje się przy tym procesu wymiany butli, można to zrobić nawet w wodzie. 

 

Jacket nurkowy – co to jest?

Początkowo nikt nie myślał, że zdobędzie również popularność w tradycyjnym nurkowaniu. Okazuje się jednak, że przybywa fanów tej konfiguracji, na co również musiały przygotować się sklepy nurkowe. 

jacket nurkowyWśród zestawów do sidemount w sklepach nurkowych jest bardzo duży wybór. Np. polska uprząż do sidemount firmy Xdepp, Eques Side Mount czy klasyczne już zestawy Razor i Dive Rite. Sprawdźmy więc czym wyróżnia się każdy z nich. Xdeep Stealth2.0. to polska solidna konstrukcja, polecana przez wielu światowej klasy nurków. Składa się z uprzęży do sidemount i kilku innych elementów, które możesz konfigurować w zależności od potrzeb. Co ciekawe sam worek do sidemount oraz jacket nurkowy, który jest w tym zestawie można spokojnie łączyć z uprzężami do sidemount innych producentów. Zestaw Razor Side Mount to świetny komplet. W pakiecie z tą uprzężą do sidemount otrzymujesz także możliwość lekcji z instruktorem Razor SMS. Dzięki temu masz pewność, że dopasujesz uprząż i worek do sidemount do swoich unikalnych potrzeb. Uprząż do sidemountDive Rite Sidemount Nomad XT to już propozycja dla zaawansowanych nurków. Dostępna jest z pojedynczym lub podwójnym workiem do sidemount. Jeszcze inną opcją, dostępną dla osób z niższym budżetem jest uprząż do sidemountEques Side Mount. Worek do sidemount, czyli worek wypornościowy, jest tu dodatkową opcją. Uprząż do sidemount i worek do sidemount są wykonane z cordury, która jest bardzo wytrzymała na otarcia. Całość waży ok. 3 kilogramów. Przy zakupach w sklepach nurkowych zyskujesz zazwyczaj 24-miesięczną gwarancję i dodatkowy serwis a nawet opiekę i kurs z instruktorem.