Jak wyglądają okna skandynawskie

Do wyposażenia wnętrz naszego domu coraz częściej docierają rozwiązania z krajów skandynawskich. Nic dziwnego ich rozwiązania są nie tylko ucztą dla oczu minimalistów, ale również są niezwykle funkcjonalne i użyteczne. Przykładem mogą być okna, które dzięki zastosowanemu mechanizmowi pozwalają na ogromną szczelność, nawet podczas największej wichury.

Charakterystyka okien skandynawskich

okna skandynawskieKluczowym parametrem, który wyróżnia okna skandynawskie od bardzo dobrze nam znanych europejskich jest sposób ich otwierania. Otwierają się one bowiem na zewnątrz co na pierwszy rzut oka może wydawać się minusem. Słysząc tę informację bardzo często staje nam przed oczami problem z umyciem szyb. Pamiętajmy jednak, że czynność tę wykonujemy jedynie kilka razy w roku, jest więc ona mało ważna w porównaniu do korzyści, które oferuje nam to rozwiązanie. Nie bez powodu okna otwierane na zewnątrz znalazły swoje zastosowanie w tak zimnym regionie jak Skandynawia. W momencie silnych powiewów rozwiązanie to sprawia, że wiatr nie dostaje się do środka. Paradoksalnie im większa wichura, tym większa szczelność. Powiewy wiatru dopycha skrzydła do nieruchomej ramy. Jeśli więc zależy nam na zachowaniu ciepła w domach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinniśmy rozważyć montaż okien skandynawskich. Kolejnym aspektem na który nie sposób zwrócić uwagi jest ich designerski wygląd. Znajdują swoje zastosowanie głównie w nowoczesnych domach. Dodatkowo sprawdzą się świetnie w przypadku niewielkich przestrzeni, gdyż okna otwierane na zewnątrz nie zajmują dodatkowo miejsca w środku. Możemy również śmiało przechowywać przedmioty na parapecie bez konieczności ich przesuwania na czas wietrzenia pomieszczeń.

Główną zaletą okien skandynawskich nazywanych też norweskimi jest duża swoboda jeśli chodzi o ich otwieranie. Wiele modeli posiada możliwość obrócenia ich o 180 stopni. Jest to rozwiązanie polecane dla osób lubiących proste i praktyczne zastosowania w domach.