W związku z rozwojem gospodarczym naszego kraju nastąpiła rozbudowa dróg i autostrad oraz transportu kołowego. Większość przewozów zarówno towarów jak i osób odbywa się drogą kołową. Odpowiedzialni za to są odpowiednio przygotowani i przeszkoleni kierowcy. To głównie oni zajmują się przewozem zleconych towarów na różne odległości zarówno w kraju jak i za granicą.
O przepisach milog słów kilka
Praca kierowcy nie należy do najłatwiejszych zawodów, zwłaszcza jeśli pracuje on i jeździ na dalekich trasach. Wówczas większość czasu spędza poza domem, którego funkcje przejmuje szoferka. Do niedawna była to grupa zawodowa, która skarżyła się na niskie zarobki i wynagrodzenie za tak ciężką i odpowiedzialną pracę. W ostatnim czasie sytuacja finansowa uległa zdecydowanej poprawie. Zwłaszcza dotyczy to kierowców którzy jeżdżą po terenie Niemiec. Jest to państwo które jako pierwsze wprowadziło tak zwane przepisy milog, mające na celu zapewnienie kierowcom godziwe wynagrodzenie. Przepisy te obowiązują od pierwszego stycznia dwa tysiące piętnastego roku i zapewniają wszystkim kierowcom zawodowym wykonującą swa pracę na terenie Niemiec prawo do minimalnego wynagrodzenia, które wynosi osiem i pół euro brutto na godzinę. Wypłata taka należy się każdemu kierowcy przebywającemu na terenie Niemiec przez taki okres w jakim będzie tam przebywał. Są do tego zobowiązani wszyscy pracodawcy, których transport odbywa się u naszych zachodnich sąsiadów.
Pamiętajmy więc, że niemiecka ustawa o płacy minimalnej tak zwane przepisy milog dotyczą wszystkich rodzajów przewozów. Dlatego też Polscy kierowcy jeżdżący na teren Niemiec są znacznie lepiej opłacani od tych poruszających się tylko po naszym kraju. Tylko odpowiednio przygotowany i świadomy kierowca może zajmować się transportem drogowym zgodnie z obowiązującymi przepisami.