Jak kupić odpowiedni rozmiar butów?

Mierzenie butów wydaje nam się bajecznie proste, a prawda wygląda tak, że bardzo duża część z nas, nie potrafi właściwie zmierzyć butów i wraca do domu z zbyt ciasnych lub zbyt luźnych. Żeby uniknąć takich przypadków, warto znać kilka sposobów, które ułatwią mierzenie obuwia bez względu na to, czy są to zimowe kozaki, czy botki damskie.

Przede wszystkim powinniśmy sobie uzmysłowić, że rozmiar stopy zmienia się w ciągu dnia. Rano nasza stopa jest mniejsza i kiedy kupujemy wtedy buty, to może się okazać, że będą one na nas zbyt ciasne. Wieczorem, po całym dniu chodzenia, stopa się jakby rozszerza, nabrzmiewa i buty kupione rano są na nią zbyt małe. Możliwa jest również sytuacja odwrotna, kiedy to na przykład kupujemy półbuty skórzane damskie w momencie, kiedy nasze stopy są bardzo obrzmiałe i zmęczone, na przykład podczas upalnego, letniego dnia. Tak kupione byty będą nam się dosłownie zsuwać ze stopy, ponieważ będą za duże. Najlepszym wyjściem byłoby zmierzenie wkładki. O mierzeniu wkładki możemy się dowiedzieć kupując buty przez internet. Niestety zdalne zakupy nie pozwalają nam przymierzyć obuwia, więc siłą rzeczy trzeba było wymyślić sposób, dzięki któremu dobierzemy właściwy rozmiar. Tak też powstało mierzenie wkładki. Stopę stawiamy płasko na kartce papieru, zaznaczamy najbardziej wysuniętą część palców i najbardziej wysuniętą część pięty, przykładamy centymetr krawiecki i mierzymy. Otrzymana długość, to długość naszej wkładki w butach. W ten sposób możemy mierzyć zarówno klapki, jak i półbuty skórzane męskie.

W każdym przypadku wkładka będzie odpowiadała długości naszej stopy. Dla przykładu długość ok. 24-25 centymetrów, to rozmiar 39. Na szczęście rozmiarówka obuwia przewiduje także połówki numerów, np. 39,5 dzięki czemu bez problemu możemy zmierzyć każdy rodzaj obuwia.