Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak groźne jest dopuszczenie do kontaktu elektroniki z wilgocią. Tymczasem nie zawsze jest możliwość całkowitego uchronienia kabli przed kontaktem wodą, szczególnie w miejscach, w których przechodzą one przez ściany lub do wnętrza urządzeń. Rozwiązaniem pozostaje skutecznie uszczelnienie tych miejsc.
Jak uszczelniać przepusty kablowe?
Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne może okazać się dopuszczenie do kontaktu kabli z wilgocią. Tymczasem są miejsca, w których bardzo trudno przed tym się uchronić, mowa tu głównie o miejscach, gdzie kable są poprowadzone przez ściany. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zainwestowanie w uszczelnienia, które pozwolą uzyskać przepust kablowy szczelny. W tym celu można skorzystać z kilku rozmaitych rozwiązań, z których każdy ma zarówno niewątpliwe wady, jak i zalety. Jednym z nich jest owinięcie przewodów specjalnym rękawem i umieszczenie całości w przepuście. Tam, po napełnieniu rękawa powietrzem, można uzyskać w pełni szczelny przepust kablowy. Innym rozwiązaniem są przepusty gumowe lub małe elementy stworzone z metalu, nazywane dławikami. Mogą one nie tylko skutecznie zabezpieczyć kable przed wilgocią, ale również przed wszelkiego typu zanieczyszczeniami. Stosowanie przepustów szczelnych jest bardzo ważne, aby móc korzystać z instalacji elektrycznej bez obaw o wystąpienie poważnych zwarć w jej obrębie, które mogłyby doprowadzić do poważnych uszkodzeń.
Odpowiednie zabezpieczenie przewodów jest warunkiem sprawnie działającej instalacji elektrycznej. Jest to szczególnie ważne w tych miejscach, gdy kable łączą się z danym urządzeniem elektrycznym, lub też są poprowadzone przez ściany. Jeżeli takie miejsca nie zostaną odpowiednio uszczelnione, może dojść do groźnego zwarcia instalacji.