Hortensja – ozdoba ogrodu

 

Wiosną i latem, a także jesienią chętnie spędzamy czas w naszych ogrodach. Słońce, zielona trawa i kwiaty sprzyjają dobremu samopoczuciu i relaksowi. Również prace w ogrodzie, przycinanie, nawożenie sadzenie sprawiają że czujemy się lepiej a samodzielnie wyhodowane rośliny stają się naszą chlubą. Jednak prace w ogrodzie wymagają również sporo specjalistycznej wiedzy. 

Jak pielęgnować hortensje

cięcie hortensjiAby ogród był prawdziwą dumą właściciela i cieszył oko zarówno gości jak i przechodniów, by wzbudzał zazdrość u sąsiadów, należy o niego właściwie dbać. Niewątpliwie jednym z bardziej okazałych kwiatów jest hortensja. Duże różnokolorowe kwitnące krzewy mogą być ozdobą każdego ogrodu, podkreślać wejście do budynku lub stanowić tło dla innych, niższych roślin kwitnących. Jednak by hortensja rozkwitła całą mocą należy o nią odpowiednio dbać. Hortensje świetnie się czują Właściwie wykonane cięcie hortensji zapewni roślinie optymalne warunki rozwoju. w środowisku półcienistym, osłoniętym od wiatru. Gleba najlepiej by była lekko wilgotna. Co ciekawe, w zależności od pH gleby roślina będzie kwitła na różowo lub niebiesko. Zazwyczaj, w zależności od odmiany hortensje kwitną w odcieniach od białego, poprzez liliowy do różowego. Gdy chcemy uzyskać kwiaty w kolorze niebieskim musimy lekko zakwasić glebę – do wartości około 4 – 4,5. Z kolei nawozy zasadowe, bogate w magnez i wapń, spowodują, że kwiaty będą miały czerwone wybarwienie. Trzeba przyznać, że jest w tym coś z magii i alchemii.

Na rynku jest dostępnych wiele gatunków hortensji: bukietowa, dębolistna czy kosmata. Jeśli zadbamy o nasze krzewy w odpowiedni sposób rośliny odwdzięczą nam się przepięknymi kwiatami które będziemy mogli podziwiać właściwie przez całe lato, od czerwca do sierpnia.