Hormon który wydziela się w stresie

Żyjemy coraz szybciej, nie mamy czasu na regularne posiłki a wciągu dnia narażeni jesteśmy na wiele sytuacji, które nas stresują. Według wielu przeprowadzonych badań to właśnie stres jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu krążenia, czy chorób na tle nerwowym.

Hormony motywujące organizm w stresie

hormon wydzielany w stresieKażdy z nas w swoim życiu doświadcza stresu. Lekarze biją na alarm aby coraz bardziej uświadamiać ludzi co do negatywnych skutków jakie niesie za sobą życie w stresie. Jednak czym jest stres? Stres jest reakcją organizmu na różne zdarzenia i doświadczenia najczęściej zdarzenia te mają nieprzyjemny charakter. Przedłużający się lub bardzo silny stres ma negatywny skutki na nasze zdrowie. Reakcja ciała na stres w pierwszej fazie mobilizuje nas do podjęcia działania, mamy wtedy podniesioną wydolność funkcji poznawczych. Pierwsza faza odczuwania stresu pozwala na znalezienie odpowiedniego rozwiązania problemu. Jednak gdy mimo stresu działania jakie podejmujemy nie dają nam żadnego wyjścia przechodzimy do drugiej fazy czyli stres zaczyna działać demotywująco wywołuje lęk i gniew. Trzecia faza objawia się chęcią obrony. W tej fazie często następuje wycofanie się lub ucieczka oraz izolacja. Znany hormon wydzielany w stresie to adrenalina. Produkowana jest ona w nadnerczach i powoduje między innymi zahamowanie procesów trawienia. Organizm przygotowuje się wtedy do stawienia czoła sytuacji w jakiej się znalazł. Adrenalina działa głównie na układ krążenia i zwiększają rytm pracy serca. Adrenalina zwiększa również zapotrzebowanie tkanek na tlen oraz podnosi temperaturę ciała. Gdy stres trwa dłużej niż dwadzieścia minut zaczyna wydzielać się kortyzol.

Hormony wydzielane podczas stresu mają działanie pozytywne. Jednak gdy stres trwa dłużej hormony motywujące organizm do działania mogą przyczyniać się do rozwoju wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Życie w ciągłym napięciu może powodować bezsenność i zaburzenia rytmu serca.