Elementy samohamowne zabezpieczające przed upadkiem z wysokości

Praca na wysokości wiąże się z niemałym ryzykiem utraty zdrowia i życia. Aby mu zapobiec, stosuje się urządzenia, które mogą zapobiec upadkowi z dużej wysokości. Oprócz tradycyjnych szelek i lin wiele firm wyposaża swoich pracowników w specjalne urządzenia, które mogą być przystosowane do wyhamowywania i wytracania energii podczas upadku. Tego typu urządzenia mogą być używane podczas prac w pionie.

Urządzenia używane do prac na wysokościach

urządzenia samohamowneTego typu urządzenia są niezwykle popularne wśród firm, świadczących usługi mycia okien, remontu czy montażu wielu elementów (na przykład odstraszaczy dla ptaków. Dużą część tego typu urządzeń może być także podstawowym elementem, który odpowiada za amortyzowanie upadku z wysokości. Urządzenia samohamowne mogą także być wyposażane w specjalne zatrzaśniki, które są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły być pewnym mechanizmem blokującym i wyhamowującym opadanie z wysokości. Dzięki kompaktowej konstrukcji tego typu urządzenia mogą być one zabierane do prac w każdych warunkach, a ich montaż nie stanowi żadnego problemu dla każdego pracownika, wykonującego swoje zadania na wysokości. Dzięki działaniu tego typu mechanizmów pracownik wykonujący zadania na wysokości może czuć się pewnie, a każdy upadek może zostać zamortyzowany poprzez mechanizm, który jest w stanie utrzymać osobę ważącą grubo ponad sto kilogramów.

Urządzenia typu samohamownego mogą zatem być produkowane zgodnie z wieloma normami bezpieczeństwa, a ich działanie jest potwierdzone certyfikatami bezpieczeństwa. Dlatego kupno wysokiej jakości urządzeń może stanowić element dbania o bezpieczeństwo każdego pracownika, który podejmuje się działania na wysokościach. Duża część urządzeń tego typu jest montowana na linach o długości ponad 10m.