Do wynajęcia lokalu konieczne jest świadectwo energetyczne

Wydawać by się mogło, że wynajęcie lokalu biurowego czy handlowego to nic prostszego. Wystarczy jedynie znaleźć najemców i podpisać z nimi stosowne umowy. Rzeczywiście tak jest pod warunkiem, że nie zapomnieliśmy o jednym bardzo ważnym dokumencie. Niezbędne w tym celu jest świadectwo energetyczne lokalu. I to każdego wynajmowanego lokalu z osobna.

Kto wystawia takie świadectwa energetyczne?

świadectwo charakterystyki energetycznej lokaluJeśli mamy lokal, który chcielibyśmy komuś wynająć, ale nie mamy do niego świadectwa energetycznego to spokojna głowa – jego uzyskanie jest proste i szybkie. Trzeba tylko poszukać osoby z uprawnieniami do jego wystawienia. Może to zrobić każdy, kto ukończył odpowiedni kierunek studiów. Mogą to zrobić również uprawnieni audytorzy energetyczni. Każde takie świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu wymaga przeprowadzenia wielu pomiarów. Chodzi o to, że musi być w tym dokumencie zawarte dokładne zapotrzebowanie na zużycie prądu w ciągu jednego roku. Dlatego przygotowanie takiego dokumentu w większości przypadków trwa około trzech dni. Nie trzeba się też martwić kosztami takiego dokumentu. Dla jednego domu jednorodzinnego czy lokalu usługowego koszt przygotowania tego dokumentu nie powinien przekroczyć trzystu złotych netto. Na pewno warto pomyśleć o tym zanim jeszcze postanowi się wynająć komuś lokal. Bo znalezienie najemcy lokalu usługowego jest bardzo proste i może trwać szybciej niż się spodziewamy.

A kiedy już znajdziemy najemcę lokalu to musimy przedstawić mu kompletną dokumentację jeśli chodzi o oferowany do wynajęcia lokal. W tej dokumentacji nie może zabraknąć świadectwa energetycznego budynku. To jest podstawa, bo bez tego dokumentu nie można podpisać żadnej umowy najmu. Podobnie jak i nie można budynku sprzedać. Świadectwo energetyczne jest bardzo ważne i wymagane przez prawo.