Do czego służy tekstolit?

Materiały tekstylne mogą mieć bardzo wiele różnych zastosowań, wychodzących szeroko poza produkcje odzieży. Wystarczy w odpowiedni sposób podejść do obróbki takich właśnie materiałów. Utwardzając je z pomocą żywicy, można pozyskać ciekawy materiał o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych.

Zastosowania płyt tekstolitowych

płyty tekstolitoweMateriały tekstylne, chociaż kojarzone głównie z produkcją odzieży czy też galanterii, mogą mieć wiele różnych zastosowań. Na przykład tkaniny bawełniane, po odpowiednim utwardzeniu przy pomocy żywic, mogą utworzyć tekstolit, czyli bardzo popularny obecnie surowiec techniczny. Tworzy się z niego z kolei szereg różnego rodzaju półfabrykatów, takich jak płyty tekstolitowe, które z kolei odgrywają bardzo ważną rolę w przemyśle. Płyty takie wykazują bowiem bardzo dobre właściwości izolacyjne, zarówno gdy mowa o izolacji termicznej, jak również dźwiękowej. Co więcej, takie płyty mogą się pochwalić także bardzo dobrymi parametrami elektroizolacyjnymi, więc mogą być używane również w przemyśle energetycznym. Płyty takie, jak można się łatwo domyślić, są stosowane przede wszystkim do izolacji w zakładach przemysłowych. To wynika przede wszystkim z faktu, że cechują się one także bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Dzięki temu, mogą być stosowane tam, gdzie inne materiały używane zazwyczaj do izolacji, kompletnie by sobie nie poradziły. Mowa tutaj na przykład o takich zakładach przemysłowych, gdzie jest bardzo gorąco, gdzie występuje wysoki poziom zapylenia i nie jest trudno o kontakt z agresywnymi chemikaliami.

W obecnych czasach tekstylia mogą mieć znacznie więcej zastosowań, niż tylko te związane z produkcją ubrań. Są one wykorzystywane również jako materiały izolacyjne. Oczywiście, muszą one najpierw przejść odpowiedni proces przetwarzania i obróbki, dzięki czemu nabędą określonych cech.