Dezynfekcja powierzchni małych i dużych – wybór środków

W sklepach ze środkami chemicznymi bardzo często znaleźć można preparaty do dezynfekcji, które działają bardzo szybko. Oczywiście zawsze musi się to zgadzać z odpowiednimi normami. Niektóre środki muszą zostać na powierzchni kilka, kilkadziesiąt sekund, by rzeczywiście działały dezynfekcyjnie, czyli pozbywały się drobnoustrojów.

Jakie środki dezynfekcyjne wybrać do małych i dużych powierzchni?

płyn do dezynfekcji powierzchniŚrodki do dezynfekcji stosuje się w wielu miejscach, ale zwłaszcza tak, gdzie mikroorganizmów jest najwięcej, czyli w ośrodkach medycznych. Jest wiele materiałów, które są odporne na działanie alkoholi. Wtedy można wykorzystać szybkie środki dezynfekcyjne, które działają właśnie na bazie alkoholu. Takie środki posiadają zazwyczaj szerokie spektrum aktywności biobójczej, co tym bardziej przemawia za tym, by z nich korzystać. Nie zaleca się rozpylania takich środków w obecności zarówno pacjentów jak i klientów. Są to środki sprzedawane w postaci płynów – najczęściej w butelkach do spray, czyli do rozpylania, co znacznie ułatwia ich zastosowanie. Czyści się takimi środkami małe powierzchnie. Jeśli dana powierzchnia nie jest odporna na działanie alkoholu, należy wybrać środki, które też działają dezynfekcyjnie, ale nie zawierają w składzie alkoholu. Takimi środkami czyści się nie tylko powierzchnie, ale równie często sprzęt oraz wyposażenie medyczne. W przypadku dużych przestrzeni płyn do dezynfekcji powierzchni powinien zawierać chlor. Stężenie chloru musi być zawsze odpowiednio dopasowane do powierzchni (rozcieńczenie) oraz w pełni bezpieczne dla osoby sprzątającej i osób trzecich.

Częściej korzysta się ze środków na bazie chloru, bo większość powierzchni jest odporna na chlor – zwłaszcza powierzchnie w łazienkach, na korytarzach, salach dla pacjentów, salach operacyjnych. Takie środki kosztują kilkadziesiąt złotych za 1l.