Dbanie o instalację przeciwpożarową

Markety wielkopowierzchniowe muszą być wyposażone w specjalne systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, w skład których wchodzi instalacja tryskaczowa. W razie pojawienia się płomieni zostaje ona automatycznie uruchomiona, dzięki czemu zapobiega ich rozprzestrzenieniu się. Jednak wymaga ona odpowiednich czynności, które pozwolą na zapobiegnięcie usterkom i jej poprawne działanie. Należą do nich regularne audyty, utrzymywanie wszystkich jej elementów w odpowiednim stanie i serwisowanie jej.

Jak dbać o instalację przeciwpożarową?

serwis instalacji przeciwpożarowychW każdym wielkopowierzchniowym sklepie, jednym z obowiązkowych systemów, jest system tryskaczowy. To najpopularniejsze rozwiązanie służące zapobieganiu rozprzestrzenianiu się ognia, w razie wystąpienia pożaru. Wymaga regularnego testowania przez przeszkoloną obsługę, dzięki czemu sprawdzić można sprawność całego systemu. Także audyt i serwis instalacji przeciwpożarowych jest niezbędny do ich prawidłowego działania. Przeprowadzić go musi odpowiednia firma, która dysponuje odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem. Pozwoli to na utrzymanie go w dobrym stanie, aż do sytuacji kryzysowej lub kolejnego serwisowania. Ważne jest, aby główny mechanizm nie był narażony na mechaniczne uszkodzenia i przeciążenia związane na przykład ze zbyt wysokim ciśnieniem wody w stanie spoczynku urządzeń. W innym wypadku rury mogą nie wytrzymać i ulegną poważnej awarii.

Instalacje przeciwpożarowe są jednymi z najważniejszych elementów w marketach wielkopowierzchniowych. W znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo w razie wybuchu pożaru, poprzez system tryskaczy uniemożliwiając jego rozprzestrzenienie się. Aby zachować sprawność, nie mogą być narażone na uszkodzenia i przeciążenia. Powinny być także regularnie testowane, poddawane audytom i serwisowane. Pozwoli to na utrzymanie ich w jak najlepszym stanie.