Czym wyróżnia się stal chromowa?

Bez stali trudno byłoby sobie wyobrazić dynamiczny rozwój przemysłu czy produkcji. Surowiec ten jest nie tylko ważnym składnikiem podczas produkcji, ale właśnie z niego wykonane są w większości maszyny produkcyjne. Nie każdy wie jednak, że obecnie znanych jest już kilkadziesiąt różnych gatunków stali.

Jakie właściwości ma stal chromowa?

stal 40hStal chromowa to obecnie bardzo często wykorzystywany rodzaj stali. Powstała ona, zgodnie z nazwą, poprzez dodanie do surowej stali domieszki związku chromu. Stal chromowa jest zaliczana do gatunku stali stopowo-konstrukcyjnych, a cechą ją wyróżniającą jest przede wszystkim wysoka wytrzymałość. Co warte podkreślenia, stal 40h zachowuje swoje właściwości nawet w bardzo trudnych warunkach, w których inne gatunki stali zazwyczaj szybko tracą swoje możliwości. Stal chromowa jest bardzo często określana jako stal do ulepszania cieplnego, głównie przez wzgląd na to, że w jej składzie znajdują się związki chromu, krzemu czy też węgla. Stale które określane są mianem stali do ulepszania cieplnego cechują się jeszcze bardziej zwiększoną odpornością, przede wszystkim na obciążenia mechaniczne. Zastosowania tego gatunku stali są bardzo szerokie i jak łatwo się domyślić, mają duży związek z wytrzymałością tego gatunku. Używa się jej więc miedzy innymi podczas produkcji elementów mechanicznych różnych maszyn, pojazdów, ale także podczas produkowania bardzo ważnych elementów konstrukcyjnych i wszystkich innych zastosowań, gdzie wymagana jest jak największa wytrzymałość.

Stal chromowa cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością, szczególnie gdy mówimy o zastosowaniach przemysłowych i produkcji. Tak jak każda inna stal do ulepszania cieplnego, także i ten gatunek cechuje się niezwykłą wytrzymałością. W związku z tym tego gatunku używa się nawet do produkcji dużych elementów konstrukcyjnych.