Czym są silosy paszowe?

Silosy paszowe to specjalne magazyny, które służą magazynowaniu suchych, granulowanych i sypkich mieszanek paszowych, a także śruty zbożowej. Silosy paszowe są zbiornikami o różnej wielkości i wykonane są z różnych materiałów. Na naszym rynku jest wielu producentów, którzy prześcigają się w technologiach i materiałach, tak aby jak najlepiej dostosować do wymagań konsumentów, tj. rolników.

Silosy paszowe mogą być zbiornikiem w kształcie walca z dnem, który przyjmuje postać stożka. Płaszcz tych magazynów wykonany jest z płaskiej blachy ocynkowanej, zaś dach jest samonośny i posiada uniwersalny wlot załadunkowy. Dzięki zastosowaniu lejowego dna, który wykonany został również z płaskiej blachy ocynkowanej, możliwy jest zupełny, grawitacyjny rozładunek silosu. W dnie wykonuje się specjalne otwory, które mają ułatwić to zadanie.
Silosy te  doskonale nadają się do zamontowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, tylko pamiętać należy o pozostawieniu dostatecznej ilości wolnego miejsca do montażu i późniejszego używania. Tego typu silosy zostają wyposażone w rurę załadunkową z przyłączem , której zadaniem jest pneumatyczny załadunek z pojazdów do transportu pasz. Zastosowanie standardowego wlotu z klapą ułatwia załadunek przy użyciu przenośników spiralnych, zgarniakowych oraz ślimakowych. Druga ważna rzecz, to zastosowanie rur odpowietrzająych. Ponadto, silosy mają wzierniki rewizyjne, dzięki czemu możliwa jest kontrola napełnienia. Polska jest światowym producentem zbóż, więc u nas silosy to standard.
Jestem przekonana, że każdy z nas taki silos widział. W regionach, gdzie uprawia się zboża czy kukurydzę, jest ich ogromna ilość. Nasze uprawy są doceniane na całym świecie, każdego roku eksportujemy na zagraniczne rynki ogromne ilości ziaren. Naszą pszenicą, żytem czy owsem możemy się chwalić. Mąka uzyskiwana z naszych zbóż jest doceniana przez kucharzy i piekarzy na całym świecie. Również pasze są doskonałe i bardzo zachwalane.

Dlatego, rolnicy powinny zaopatrywać się w silosy. Już niedługo sezon na żniwa, należy już dziś pomyśleć o inwestycji.