Przedsiębiorcy mają do dyspozycji co najmniej kilka sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Chcąc wkroczyć w świat biznesu, muszą najpierw wybrać formę prawną w jakiej będą prowadzić swoje przedsięwzięcia. Można założyć jednoosobową działalność gospodarczą albo zdecydować się na którąś ze spółek prawa handlowego. Każda forma przeznaczona jest do nieco innych celów.
Korzyści płynące z kupna spółki
Jeśli myśli się o dużym biznesie, a zwłaszcza wtedy, gdy planuje się wejście na giełdę, dobrze jest zdecydować się na spółkę akcyjną. Jest to dogodna forma prowadzenia tak ukierunkowanej działalności. Niektórzy przedsiębiorcy wolą jednak kupić gotową spółkę, niż samodzielnie ją zakładać. Dlaczego decydują się na taki krok? Stoją za tym konkretne korzyści, które mogą odnieść. Podstawową jest oszczędność czasu i starań, jakie wiążą się z rejestracją spółki. Jeśli kupuje się podmiot już działający, omija się całą procedurę związaną z jej zakładaniem. Jest ona czasochłonna i nieraz kosztuje wiele nerwów. Wiąże się także z nakładami finansowymi, chociażby na sporządzenie aktu notarialnego. Załóżmy, że kupię spółkę akcyjną. Omija mnie wtedy szereg formalności. Nie trzeba pisać statutu u notariusza, składać mnóstwa dokumentów do sądu rejestrowego, występować o nadanie NIP czy REGON, zakładać rachunków bankowych, czy podejmować innych działań.
Otrzymuje się spółkę wpisaną już do Krajowego Rejestru Sądowego, która działa już na rynku, albo gotowa jest do działania. Wystarczy umowa sprzedaży i już można zacząć prowadzić działania biznesowe. Istnieją nawet firmy, które zajmują się zakładaniem, spółek w celu sprzedaży ich przedsiębiorcom. Wychodzą naprzecie ich oczekiwaniom. Wiedzą bowiem, jak wielką rolę w biznesie odgrywa czas.