Czas spędzony w parku

Osoby, które żyją w mieście, powinny starać się jak najczęściej to możliwe, wychodzić na świeże powietrze. Jest to bardzo ważne dla zdrowia Gdy nie mogą wyjechać na wieś czy do jakiejś miejscowości wypoczynkowej, niech chociaż wybiorą się do parku czy na skwerek. Tam, gdzie rośnie trawa, kwiaty, krzewy, drzewa, jest zdrowsze powietrze, niż w miejscach całkowicie oddartych z zieleni.

Poza tym tam, gdzie jest zieleń, śpiewają też ptaki. Sam widok roślinności przyprawia zaś o lepszy nastrój. W parku można robić wiele ciekawych rzeczy, na przykład spacerować robić zdjęcia, jeździć na rowerze i rolkach, grać w piłkę. Można tez statecznie zasiąść na ławce parkowej, poczytać książkę czy gazetę, robić na drutach, rozmawiać ze znajomymi, urządzić nawet piknik.
W tym celu na terenach zielonych zawsze powinny znajdować się ławki parkowe. Bywają one bardzo różne. Czasami są to ławki z oparciem, czasami bez oparcia. Zdarzają się ławki całe z kamienia, różnego rodzaju. Bywa też, że podstawa ławki jest kamienna, lecz siedzisko i oparcie wykonuje się z drewna. Bywa też, że cała ławkę wykonuje się z drewna.
Niestety, ławki w parku dosyć szybko niszczeją. Odchodzi z nich farba pod wpływem wilgoci i w związku z tym co wiosna trzeba je odmalowywać. Nie raz też drewno ławek ulega zniszczeniu, butwieje. Wtedy cała ławka, a przynajmniej jej drewniane części, muszą iść do wymiany. Ławki, na których można robić tyle miłych rzeczy w parku, powinny stanowić integralną część terenu zielonego. Warto je umieszczać wzdłuż alejek. Koniecznie trzeba też ustawić trochę ławeczek przy placach zabaw dla dzieci. Projektanci parków stwierdzają, gdzie ławki powinny się znaleźć, natomiast samym wykonaniem zajmują się stolarze i kamieniarze. Warto przy tym pamiętać, aby przy każdej ławce umieścić kosz na śmieci, dzięki czemu uniknie się zaśmiecenia i oszpecenia terenów zielonych.

Czasami też można pomiędzy ławki dawać stoliki, co ułatwia urządzanie pikników. Jak zatem widać, ustawienie ławek na terenach zielonych to niezwykle ważna sprawa.