Co musi kupić fotograf?

Jednym z chętniej zakładanych dzisiaj biznesów są firmy, które oferują usługi fotograficzne. Na robieniu zdjęć można całkiem nieźle zarobić. Trzeba jednak pamiętać, że najpierw konieczne jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt.

Jaki sprzęt musi kupić fotograf, aby był on wystarczający?

Jeżeli zamierzamy robić zdjęcia zarobkowo, niezbędne będą nam przynajmniej dwa aparaty. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy przydarzy się awaria sprzętu, a mając więcej niż jeden aparat nie zostaniemy bez możliwości robienia zdjęć. Dobre aparaty fotograficzne to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – nie mało. Dlatego tak ważne jest, aby o zakupiony sprzęt odpowiednio dbać. Idealnie do tego celu nadają się torby foto. Takie torby fotograficzne zapewniają bezpieczeństwo aparatu w trakcie transportu. Ułatwiają jego przewożenie, a jednocześnie sprawiają, że do jego wnętrza nie wnikają groźne dla niego drobiny. W torbie aparat chroniony jest również przed groźnymi wstrząsami. W efekcie przekłada się to na żywotność aparatu – te przechowywane w torbach służą swoim użytkownikom o wiele dłużej niż te, które w takiej specjalnej torbie nie były przewożone. Dobre firmy oferują czasem torbę foto w komplecie z aparatem – nie jest to jednak reguła. Kupując aparat, warto także pomyśleć o akcesoriach do jego czyszczenia. Przydatne będą tutaj specjalne szczoteczki, które efektywnie usuną najmniejszy nawet pyłek. Trzeba pamiętać, że obiektywu nigdy nie należy czyścić szorstkimi i twardymi materiałami – może to bowiem doprowadzić do poważnego uszkodzenia. Do robienia dobrych zdjęć potrzebne są nam także obiektywy. Jeżeli chcemy na fotografii zarabiać, z pewnością nie wystarczy nam jeden podstawowy rodzaj obiektywu. Warto zaopatrzyć się w teleobiektyw oraz dobrej jakości obiektyw szerokokątny. Jeżeli nie zamierzamy zajmować się tylko fotografią ślubną, przydatny może okazać się również obiektyw do fotografii makro. Ciekawe efekty daje korzystanie z obiektywu określanego fantazyjnie jako rybie oko. Przydać mogą się także filtry, statyw oraz dobry program komputerowy do obróbki zdjęć.

Można by tak dalej wymieniać sprzęty, które przydadzą się fotografowi. Należy wziąć jednak pod uwagę, że każda osoba ma inne preferencje oraz do innych typów fotografii wykorzystuje swój aparat także wybór dokładnego oprzyrządowania zostawiamy do decyzji fotografowi.