Choroby wirusowe truskawek

Osoby uprawiające truskawki muszą walczyć z chorobami, które sieją spustoszenie na plantacjach oraz w zbiorach. Niemal każda uprawa truskawek narażona jest na choroby grzybowe oraz wirusowe. Wśród chorób wirusowych częstą przypadłością dotykającą truskawki jest cętkowana plamistość liści. Choroba ta dotyka niemal wszystkie odmiany truskawek.

Warto zwrócić uwagę na to, że wirus ten nie daje praktycznie żadnych typowych symptomów. Najczęściej choroba ta dotyka jednak nie sadzonki truskawek, ale rośliny kilkuletnie. Dlatego wielu plantatorów nie poleca pięcioletniej czy dłuższej uprawy. Kolejną chorobą wirusa jest żółtobrzeżek liści truskawki. Symptomy tej choroby wirusowej pojawiają się wiosną oraz jesienią. Na liściach pojawiają się plamy. Warto zwrócić uwagę także na to, że cechą charakterystyczną tej choroby jest drobnienie liści.
Sadzonki frigo czy innych odmian o mniejszych blaszkach liściowych i krótkich ogonkach mogą więc być zarażone tym wirusem. Uprawa truskawek może wiązać się również z marszczycą liści. Objawem tej choroby są plamki na blaszkach liściowych. Zakażone listki mogą się marszczyć lub rozdwajać. Schorzenie to dotyka wszystkie odmiany truskawek. Zakażone krzaki nie tylko gorzej rosną, ale i słabiej owocują. Jak jednak walczyć z chorobami wirusowymi truskawek? Otóż wirusy bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Aby więc cała uprawa truskawek nie uległa zarażeniu, musimy usunąć i zniszczyć chore rośliny. Warto zwrócić uwagę również na to, że wirusy mogą roznosić po plantacji mszyce. Dlatego koniecznością jest zwalczenie tych szkodników za pomocą specjalnego preparatu owadobójczego. Niektóre odmiany lepiej tolerują wirusy. Dlatego warto kupować te bardziej odporne sadzonki truskawek. Dość odporne są na przykład sadzonki frigo.

Skutecznym sposobem walki z chorobami wirusowymi jest kupowanie sadzonek z pewnych źródeł. Dzięki temu unikniemy sadzenia już zarażonych roślin. Najlepiej, aby sadzonki truskawek miały odpowiedni certyfikat. Dostępne w sklepach i hurtowniach rośliny zwykle są przebadane pod kątem chorób.