Bezpieczny towar: pakowanie palet i ich zabezpieczenie

Zabezpieczenie towaru na palecie folią i taśmą jest niezbędnym elementem produkcji. Zabezpieczenie przed deszczem, promieniowaniem UV, kradzieżą, pobrudzeniem, zsunięciem się towaru z palety i jego rozbiciem czy otarciem – to ostatni, a jednak równie ważny element procesu produkcyjnego. Każdy magazyn powinien być zaopatrzony w odpowiedni zapas folii stretch i taśmy pakowej – niezbędnych dla pakowania i transportu.

taśma pakowaTaśma pakowa stosowana jest przede wszystkim do zamykania kartonów, a więc wykorzystuje się ją niemal w każdej branży. Pakowanie partii produktów do kartonów zwieńczone jest ich domknięciem jednostronną taśmą, która zabezpiecza pakunek. Dodatkowo, taśma jest używana do dodatkowego zabezpieczenia palet. W Polsce producenci używają przede wszystkim taśm z klejem solventowym (kauczuk naturalny), hot-melt (kauczuk syntetyczny) i akrylowym. Ze względu na wielkość ładunku, producent może wybrać folię o różnej grubości, długości, szerokości. Kartony i palety mogą być oklejane ręcznie, ale też zaklejarkami -automatycznymi.
Choć zwykle taśmy są przezroczyste lub brązowe, można zamówić też taśmy pakowe z adresem lub logo firmy. Wiele firm używa takich taśm przy wysyłce towaru kurierem lub pocztą. Można wtedy dodatkowo umieścić na taśmie informację, że np. w przypadku uszkodzenia tej taśmy pracownik/klient nie powinien jest odebrać od kuriera lub sprawdzić przy nim zawartość pakunku.
Całe palety są najczęściej zabezpieczane folią. Folia stretch jumbo ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i wiele zalet. Pierwszą jest cena – nie ma bardziej ekonomicznego, a jednocześnie uniwersalnego materiału do pakowania i zabezpieczania kartonów czy palet. Jest też bardzo wytrzymała i elastyczna, co sprawia, że możemy nią pakować np. kartony z lekkimi ubraniami, ale też cegły, listwy, kostki brukowe.

Folia stretch jumbo stabilizuje towar na palecie, dzięki czemu nie zsuwa się on. Zabezpiecza także przed ewentualnymi uszkodzeniami zewnętrznymi, wilgocią, kurzem, otarciami.