Asekuracja na dachach płaskich i stromych

Nie tylko praca na dachu stromym, ale również na płaskim może być niebezpieczna. Wszystko zależy od warunków, w których pracujemy. Takie rzeczy jak odśnieżanie dachu polskiego to zadanie, które wymaga odpowiedniej asekuracji. Tak samo jest z wszystkimi naprawami obróbki dachowej na skraju poszycia. Prace na dachu stromym muszą być bez wyjątku w pełni asekurowane przez sprzęt.

Jaka asekuracja przyda się na dachu?

system asekuracji dachowejDachy są bardzo rożne, a wiele osób musi na nich wykonywać swoją pracę. System asekuracji dachowej należy wybrać kierując się tym, z jakim dachem mamy do czynienia. W dachach stromych najpewniejsza i najwygodniejsza jest siatka. Dzięki niej możemy stawiać pewnie kroki i nie będzie ryzyka poślizgu. Można zastosować również siatkę pionową, która złapie nas zawsze wtedy, gdy zjedziemy na krawędź dachu. System asekuracji do dachów płaskich jest nieco inny. Polega on na zamontowaniu specjalnego słupka, do którego można przyczepić linę. Jest to pewny sposób, zwłaszcza podczas takich prac jak odśnieżanie. Wiadomo, że wiąże się to z chodzeniem po płaskich powierzchniach, które mogą być śliskie. Dodatkowo śnieg może zakryć faktyczną krawędź dachu, wydłużając ją sztucznie. Asekuracja dachowa musi być pewna i sprawdzona przez nas w warunkach bezpiecznych. Trzeba ocenić, czy taki system jest odpowiedni jak na naszą wagę. Każdy producent systemów zamieszcza informacje dotyczące wagi.

Asekuracja dachowa jest bardzo potrzebna w wielu przypadkach. Pamiętajmy, że nawet z odległości pięciu metrów można spaść. Dbajmy o to, by mieć właściwą asekurację. Zazwyczaj nie trzeba z niej korzystać, ale może trafić się chwila, gdy uratuje nam życie. Na pewno docenimy to, jak wytrzymały jest nasz system asekuracji i nie będziemy o nim zapominać.