Akumulatory do łodzi o dużej pojemności

 

Akumulatory przystosowane do wykorzystania na łodziach morskich używane są nie tylko na jachtach i kutrach. Są one bowiem obecne również na łodziach motorowych, a nawet i niewielkich pontonach, gdzie spełniają funkcję zasilania silnika. Akumulatory te mają wiele cech, dzięki którym znacznie przewyższają konwencjonalne magazyny danych i mogą być wykorzystywane podczas rejsów morskich.

Uniwersalne akumulatory do jednostek morskich

akumulatory marineZabezpieczenie wodoszczelne jest bodaj najbardziej oczywistą z owych cech, gdyż pozwala na podłączenie i korzystanie z akumulatora w dowolnej jednostce, nawet takiej która nie posiada osobnej, doszczelnionej przestrzeni, przeznaczonej do zamontowania magazynu energii. Dzięki zastosowaniu elektrolitu żelowego, akumulator do jednostek morskich wykazuje również znacznie wyższą pojemność niż jakikolwiek akumulator do pojazdu lądowego. Od swoich lądowych odpowiedników akumulatory marine odróżniają się jednak metodą działania. Niemal każdy taki akumulator pracuje bowiem w trybie podwójnego zasilania, który umożliwia użycie akumulatora zarówno do rozruchu silnika, jak i do zasilania urządzeń pokładowych w tym samym czasie. Regulatory napięcia, jakie akumulator posiada dopasowują napięcie rozładowania do aktualnych potrzeb, i pozwalają zarówno na błyskawiczne rozładowanie z dużym napięciem, wymagane do rozruchu silnika łodzi, jak również na swobodny pobór energii o niskim napięciu, w przypadku dostarczania energii do urządzeń pokładowych.

Takie akumulatory mogą więc być używane w każdym celu, na dowolnej jednostce morskiej czy rzecznej. Wielu właścicieli takich jednostek rozszerza zapas energii, zaopatrując się w dodatkowe akumulatory, które mogą działać niczym zasilanie awaryjne, lub też służyć do zasilania konkretnej grupy urządzeń.