Agregaty i spręarki chłodnicze w lodówkach

Sprężarki chłodnicze są stosowane w lodówkach. Znajduje się tam również czynnik chłodzący. Czynnik chłodzącym może być freon lub amoniak.

Używane sprężarki chłodnicze są tańsze aniżeli odpowiednie nowe sprężarki chłodnicze. Sprężarki używane znajdziemy, między innymi na allegro. Jako czynnik chłodzący stosuje się również amoniak. Freon w ostatnich latach jest wycofywany z produkcji ze względu na negatywny wpływ na środowisko. Produkuje się wiele rodzajów chłodziarek między innymi:
– chłodziarka magnetyczna
– chłodziarka termoakustyczna
– chłodziarka termoelektryczna
– chłodziarka sprężarkowa
– chłodziarka absorpcyjna

sprężarki chłodniczeW przypadku chłodziarki magnetycznej wykorzystuje się efekt magnetokaloryczny. Sprężarki tego typu charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością. Jest wyższa o czterdzieści procent od tradycyjnych konstrukcji.
Agregaty chłodnicze są stosowane, między innymi w lodówkach. Agregat jest sterowany poprzez układ elektroniczny i termostat pokojowy. Firma Danfoss produkuje wiele różnych rodzajów sprężarek chłodniczych. W jej ofercie możemy znaleźć takie sprężarki jak sprężarki hermetyczne, spiralne oraz tłokowe.
W sprężarkach tłokowych wykonuje się ruch tłoka w cylindrze. W efekcie zwiększa się ciśnienie gazu. W chłodziarce absorpcyjnej występuje przepływ czynnika chłodzącego pomiędzy absorberem a desorberem. Na rynku znajdziemy również sprężarki chłodnicze rotacyjne. Sprężanie gazu w takiej sprężarce powstaje w efekcie ruchu obrotowego wirniku. Takich wirników może być kilka.

W lodówce ciecz chłodząca przechodzi przez parownik. Pierwszymi chłodziarkami, w których zastosowano elektryczne chłodziarki są chłodziarki absorpcyjne. Chłodziarki sprężarkowe charakteryzują się większą wydajnością aniżeli chłodziarki absorpcyjne..